Kontrola obozu. Speed patrol. Włoszka.

Strażacy regularnie sprawdzają bezpieczeństwo harcerzy poprzez organizowanie wizytacji. Jedna z nich odbyła się w bazie ZHP w Kokotku, gdzie trwa obóz Drużyn Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Pawonków. Prowadzone są prelekcje oraz próbne alarmy. Wszystko po to, aby uczestnicy obozów wiedzieli, jak reagować w sytuacjach zagrożenia. Na kontroli był Krzysztof Słabikowski. Od miesiąca na terenie województwa śląskiego działa policyjna grupa SPEED. Jej celem jest reagowanie na najpoważniejsze wykroczenia w ruchu drogowym. To 25 patroli policyjnych wyposażonych w nowe radiowozy o dużej mocy. Do jednego z nich miał okazję wsiąść reporter Radia Katowice, Kamil Jasek. Na Jasną Górę w samotnej pieszej pielgrzymce dotarła 95-letnia Włoszka Emma Morosini. Pokonała ok. 1 tys. km, weszła do sanktuarium wczoraj późnym popołudniem. Klęcząc, modliła się w czasie nabożeństwa różańcowego w Kaplicy Matki Bożej. Emma Morosini pochodzi z miejscowości Castiglione delle Stiviere położonej nad jeziorem Garda w północnych Włoszech. Pątniczka od 25 lat jest w drodze, przez 3 miesiące każdego roku pielgrzymuje do maryjnych sanktuariów, czasem korzystając z życzliwości kierowców, którzy ją po drodze zabierają. Przez lata Włoszka odwiedziła m.in. Santiago, Jerozolimę, Lourdes, Fatimę, Aparecida w Brazylii i argentyńskie sanktuarium maryjne Lujan. Była już także na Jasnej Górze – 10 lat temu i wcześniej w 2002 roku. W bazylice jasnogórskiej, lekko przyciszonym głosem, rozmawiał z nią Zdzisław Makles. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl