Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej
26.08.2019
06:19:00

fot. jasnagora.pl

Dzisiaj (26.08) uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Tego dnia na Jasną Górę przybywają rzesze pielgrzymów, w uroczystościach bierze udział Episkopat Polski.

Metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo powiedział Polskiemu Radiu, że dzisiejsza uroczystość jest wyrazem radości z obecności Maryi. „Radość, że mamy Matkę” - powiedział arcybiskup Depo. Przywołał historię sześcioletniego uwięzienia obrazu jasnogórskiego przez komunistów i jego powrót.

Arcybiskup Wacław Depo powiedział, że rzesze pielgrzymów przybywają na Jasną Górę, by wyrazić wdzięczność za łaski otrzymane za wstawiennictwem Maryi. Wymieniał ocalenie Polski przed Potopem Szwedzkim, Cud nad Wisłą, pomoc w czasie komunizmu. Rzecznik Jasnej Góry ojciec Sebastian Matecki powiedział, że na uroczystość przybywa wiele pielgrzymek pieszych. Wśród nich pielgrzymki śląskie i najliczniejsza pielgrzymka diecezji tarnowskiej. Jak dodał, jest to czas osobistych pielgrzymek na zakończenie wakacji, przed rokiem szkolnym.

Suma odpustowa na jasnogórskim szczycie, z udziałem Episkopatu Polski odprawiona zostanie o godz. 11.00. Będzie jej przewodniczył Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, który wygłosi homilię. Zostaną odnowione Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Po mszy świętej złożone zostaną również przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że nie ma drugiego takiego miejsca, które łączy Polaków tak bardzo, jak Jasna Góra. Podkreślił ponadto, że nie ma drugiego obrazu, który tak bardzo kojarzy się z Polską, jak obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Rzecznik Episkopatu zauważył, że obraz Matki Bożej Jasnogórskiej jest znakiem rozpoznawczym Polaków na całym świecie. "Kiedy widzimy ten obraz, od razu kojarzymy go z Polską i Polakami. To właśnie przed jasnogórskim obrazem śpiewamy apel: Maryjo, Królowo Polski!" - powiedział ksiądz Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu zwrócił uwagę, że w tym roku wzrosła liczba pielgrzymów, którzy przybywają do jasnogórskiego sanktuarium. "Według najnowszych danych w tym roku było o ponad 4 tysięcy więcej pieszych pielgrzymów niż w roku minionym. W sumie w 182 pielgrzymkach pieszych wzięło udział 86 tysięcy osób. A rocznie Jasną Górę odwiedza ponad 4 miliony pielgrzymów" - powiedział. Dodał, że przed jasnogórską ikoną ludzie podejmują ważne życiowe decyzje.

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęcił Polaków, by jak najczęściej odwiedzali Jasną Górę. "Obchodzona 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej to kolejna okazja do tego, by być razem u naszej Matki. Księża biskupi zachęcają, byśmy spotykali się u Niej jak najczęściej. Jeśli zaś nie możemy być na Jasnej Górze, pójdźmy tego dnia do kościoła pod Jej wezwaniem. Warto podkreślić, że w Polsce co czwarta parafia jest pod wezwaniem Matki Bożej" - powiedział duszpasterz.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach naszego narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.

O ustanowienie święta "Dziękczynienia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej" ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 roku. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy świętych wotywnych. W 1904 roku święty papież Pius X zatwierdził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 roku. W 1931 roku papież Pius XI ustalił uroczystość na dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 roku w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.
Zgodnie z decyzją Piusa XII - na prośbę kardynała Stefana Wyszyńskiego - święto to obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła katolickiego w Polsce od 1956 roku.

/iar/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA