Rapsodia Śląska. Informator imprezowicza.

mat. prasowe

Wielki koncert "Rapsodia Śląska" odbędzie się 31 sierpnia o godz. 21.00 w związku z 100. Rocznicą Powstań Śląskich na zmodernizowanym Stadionie Śląskim. 

Koncert "Rapsodia Śląska” organizowany z inicjatywy Marszałka Jakuba Chełstowskiego przez samorząd województwa śląskiego.

Na tę okazję laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek przygotowuje specjalną kompozycję, która właśnie wtedy będzie miała swoją prapremierę. Na scenie wystąpią Monika Brodka, Miuosh, Grubson, Marcin Wyrostek, IGO, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk chórzyści i muzycy Filharmonii Śląskiej pod batutą dyrygent Moniki Wolińskiej wraz z udziałem wybitnego skrzypka Janusza Wawrowskigo. Widzowie będą mogli podziwiać także przedstawienie francuskiego podniebnego teatru Transe Express a całość zostanie opatrzona monumentalną scenografią i mappingiem. Wystąpi w sumie około 300 artystów, na stadionie zostanie umieszczonych 700 urządzeń oświetleniowych.

Rapsodia ma być świętem wszystkich mieszkańców województwa śląskiego dlatego wstęp na stadion będzie wolny bez konieczności nabywania wejściówek.

— Zdaję sobie sprawę, że podczas tego typu imprez sporym problemem dla mieszkańców katowickiego os. Tysiąclecia są tysiące osób, które  dojeżdżając z innych miast do stadionu zostawiają pojazdy na osiedlu, zajmując nie tylko miejsca parkingowe mieszkańców, ale także nierzadko parkują w miejscach nielegalnych, na trawnikach i zielonych skwerach. Dlatego kierując się interesem mieszkańców os. Tysiąclecia, w najbliższą sobotę ponownie zastosujemy zmiany w organizacji ruchu, które polegają na wprowadzeniu zakazu wjazdu na teren osiedla od strony ul. Chorzowskiej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.


ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Na os. Tysiąclecia już imprezy od samego rana zostaną skierowane dodatkowe patrole Straży Miejskiej, by podejmować szybką interwencję w przypadku  pojazdów zaparkowanych niezgodnie z oznakowaniem, bądź utrudniających przejazd lub wyjazd z posesji. 31 sierpnia (godzina zostanie podana do wiadomości po ustaleniu służb, m.in. na stronie www.katowice.eu) nastąpi wyłączenie możliwości wjazdu na osiedle Tysiąclecia z ul. Chorzowskiej oraz wyjazdu z osiedla na ul. Chorzowską. W tym celu zostanie zastosowane wygrodzenie techniczne i zostaną utworzone posterunki policji i Straży Miejskiej. Wjazd będzie możliwy wyłącznie dla pojazdów pogotowia ratunkowego, policji i straży pożarnej. Autobusy i tramwaje będą kursować bez zmian.

Ponadto w dniu 31 sierpnia 2019 roku, będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu. Wzdłuż ul. Chorzowskiej - na odcinku od ul. Złotej do granicy z Chorzowem zostaną wprowadzone dodatkowe zakazy zatrzymywania i postoju. Analogiczne oznakowanie zostanie wprowadzone na ul. Brackiej od Drogowej Trasy Średnicowej do ul. Chorzowskiej. Dodatkowo do znaków zostanie dołączona tabliczka T-24, tj. odholowanie pojazdu przed służby miejskie w przypadku naruszenia zakazu. 


HARMONOGRAM IMPREZY

19:00 – otwarcie bram stadionu

21:00 – rozpoczęcie I części widowiska

ok. 00:15 – planowane zakończenie imprezy


PARKINGI

Bilet parkingowy będzie można zakupić w przedsprzedaży internetowej na stronie ticketmaster.pl od dnia 26 sierpnia 2019 roku od godziny 12:00 do dnia 31 sierpnia 2019 roku do godziny 10:00 w następujących cenach:

Strefa Parkingowa P8 – 10,00 zł

Strefa Parkingowa P10 – 10,00 zł.

Po zakupie biletu parkingowego, bilet należy wydrukować i kierować się do Strefy Parkingowej poprzez współrzędne GPS podane na bilecie. W przypadku, gdy nie wszystkie miejsca parkingowe zostaną wykupione w przedsprzedaży internetowej będzie możliwość zakupienia biletu parkingowego na miejscu w dniu imprezy w momencie  wjazdu na teren Parku Śląskiego.

W sprzedaży bezpośredniej cena biletu parkingowego wynosić będzie:

Strefa Parkingowa P8 – 20,00 zł

Strefa Parkingowa P10 – 20,00 zł

Możliwość wjazdu na parkingi w godzinach 11:00 – 21:00.

Ilość miejsc parkingowych na terenie Parku Śląskiego w dniu imprezy jest ograniczona, dlatego w przypadku braku miejsc parkingowych wjazdy do Parku Śląskiego zostaną zamknięte.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc zachęcamy do przyjazdu komunikacją miejską.


TRANSPORT PUBLICZNY

Na stadion dotrzesz bez problemu korzystając z licznych środków publicznego transportu zbiorowego tj. tramwajów oraz autobusów.

Zarząd Transportu Metropolitalnego zapewni zwiększenie oferty komunikacji publicznej od ok. godziny 16:00 do godziny ok. 21:00 dnia 31.08.2019r. (sobota) oraz od ok. godziny 23:00 dnia 31.08.2019r. do ok. godziny 2:30 dnia 01.09.2019r. We wskazanych godzinach i w wyznaczonych liniach uczestnicy imprezy są zwolnieni z obowiązku uiszczania opłat za przejazd komunikacją publiczną.

Komunikacja tramwajowa:

linie nr 6, 11, 19 – zwiększenie pojemności taboru oraz uruchomienie: dodatkowych kursów przed imprezą oraz po zakończeniu imprezy,

linia nr 0 – zwiększenie częstotliwości kursowania w relacji: Katowice Plac Wolności” –Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia” obsługując przystanki w centrum Katowic oraz wzdłuż ul. Chorzowskiej (parkingi w centrum Katowic m.in. rejon NOSPR, Centrum Handlowe Silesia City Center, przy Śląskim Wesołym Miasteczku LEGENDIA).

Komunikacja autobusowa:

linie nr 820, 830, 840 – od godziny 15.00 uruchomienie obsługi przystanku autobusowego Chorzów AKS” wraz z dodatkowymi kursami dla linii nr: 820, 830 i 840

linie nr: 138, 674 i 808 – uruchomienie dodatkowych kursów po zakończonej imprezie.


INFORMACJE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dla osób niepełnosprawnych przygotowane zostały także bezpłatne miejsca parkingowe – obok Stadionu Śląskiego – wyznaczone na Parkingu P1. Bilety parkingowe na dedykowane miejsca dla osób niepełnosprawnych będzie można zarezerwować na stronie internetowej: www.ticketmaster.pl Rezerwacja biletu parkingowego dla osób niepełnosprawnych jest możliwa po wpisaniu hasła: SLASKI.

Liczba miejsc parkingowych ograniczona jest do 40, a o ich wydaniu decyduje kolejność zgłoszeń. W dniu imprezy wydrukowany bilet parkingowy dla osób niepełnosprawnych będzie ważny tylko i wyłącznie z kartą parkingową osoby niepełnosprawnej, której posiadacz znajduje się w pojeździe. Karta parkingowa osoby niepełnosprawnej musi być wydana i użytkowana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.


PAMIĘTAJ:

1. Parkingi na terenie Parku Śląskiego są płatne, lecz niestrzeżone. Prosimy o niepozostawianie cennych przedmiotów w pojazdach oraz o właściwe zamknięcie samochodów.

2. Możliwość skorzystania z miejsc parkingowych na terenie Parku Śląskiego w Strefach Parkingowych w dniu imprezy dotyczy tylko i wyłącznie pojazdów do 3,5 t DMC oraz zarejestrowanych do przewożenia maksymalnie 7 osób.

3. Bilet parkingowy upoważnia do jednorazowego wjazdu do Strefy Parkingowej. Po opuszczeniu Strefy Parkingowej nie ma możliwości ponownego wjazdu do Strefy Parkingowej na tym samym bilecie parkingowym.

4. Prosimy o bezwzględne słuchanie poleceń służb parkingowych oraz służb ochrony odpowiedzialnych za kierowanie pojazdów na miejsca parkingowe w strefie parkingowej

5. Zachęcamy do śledzenia stron www.stadionslaski.pl i www.parkslaski.pl oraz kanałów społecznościowych Facebook oraz Twitter Stadionu Śląskiego i Parku Śląskiego, gdzie będą umieszczane informacje o organizacji ruchu i komunikacji w dniu imprezy.

Wyznaczyliśmy 2 strefy parkingowe oraz miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych:

Strefa Parkingowa P8: Wjazd od ul. Chorzowskiej w Katowicach Współrzędne GPS: 50.283253, 18.975074 Strefa parkingowa wyłącznie dla samochodów osobowych

Strefa Parkingowa P10: Wjazd od ul. Siemianowickiej w Chorzowie Współrzędne GPS: 50.300619, 18.980921 Strefa parkingowa wyłącznie dla samochodów osobowych.

Parking P1 – miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych: Wjazd od ul. Parkowej w Chorzowie Współrzędne GPS: 50.290334, 18.968959 Strefa parkingowa wyłącznie dla samochodów osobowych.

Ze względu na brak konkretnych numerów ulicy przy wjazdach do Parku Śląskiego zamieściliśmy współrzędne GPS poszczególnych wjazdów. Współrzędne GPS są niezwykle ważne, aby uniknąć zamieszania przy dojazdach do Stref Parkingowych.


DZIECI

Zagubione na terenie imprezy dzieci będą prowadzone do komisariatu policji, gdzie zostanie podjęta próba kontaktu z ich opiekunami. Pokój matki z dzieckiem z przewijalnią dla niemowląt dostępny będzie w punktach medycznych. Kluczami do pomieszczenia dysponować będzie patrol medyczny. Niestrzeżony parking dla rowerków/hulajnóg dziecięcych, wózków dziecięcych na terenie imprezy będzie zlokalizowany koło bramy 1A i 7A na terenie wewnątrz stadionu.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników wstęp na płytę stadionu i obszar sektorów i womitoriów z rowerkami, wózkami dziecięcymi i innymi przedmiotami mogącymi utrudnić ewakuację nie będzie możliwy.


CZEGO NIE MOGĘ WNIEŚĆ NA STADION?

- broni i innych niebezpiecznych przedmiotów,

- materiałów pożarowo niebezpiecznych,

- napojów alkoholowych,

- plastikowych, szklanych bądź metalowych pojemników oraz puszek,

- środków odurzających oraz substancji psychotropowych,

- parasoli,

- balonów oraz innych elementów mogących zakłócić produkcję telewizyjną imprezy,

- rowerów, skuterów oraz motocykli,

- psów i innych zwierząt.

Pełna lista przedmiotów zakazanych znajduje się w regulaminie imprezy dostępnym na stronach www.rapsodia.slaskie.pl oraz www.stadionslaski.pl

/mat. prasowe/