Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Przytul Polskę. Huta w upadłości. Zagrożenia powodziowe.
05.09.2019
16:30:00

Jak rozmawiać o kulturze, języku i postawie obywatelskiej? Jak wytłumaczyć dzieciom, czym jest polskość? Odpowiedzi na te pytania próbują znaleźć twórcy wystawy "Przytul Polskę", która jest prezentowana w Katowicach. Ekspozycję, która poprzez zabawę i kreatywne działania tłumaczy ważne rzeczy, odwiedziła Klaudia Matuszna. Sąd Rejonowy w Częstochowie ogłosił upadłość likwidacyjną ISD Huty Częstochowa. Wyznaczył też syndyka masy upadłościowej. Zdaniem sądu ogłoszenie upadłości jest szansą dla zakładu. Związki zawodowe, które wydały dziś oficjalne oświadczenie w tej sprawie uważają, że to działanie na szkodę Huty. Decyzja o ogłoszeniu upadłości jest nieprawomocna. Firmy, które były zainteresowane kupnem ISD Huty Częstochowa przed ogłoszeniem upadłości mogą złożyć odwołanie. Do piątku, 6 września, potencjalni dzierżawcy muszą złożyć do sądu szczegółowy plan, w którym przedstawią pomysł na dzierżawę zakładu i zagwarantują, że wznowiona będzie produkcja. W poniedziałek zaplanowano wysłuchanie potencjalnych dzierżawców. Wtedy też związki zawodowe ISD Huty Częstochowa planują protest przed częstochowskim sądem. Szczegóły w nagraniu Krzysztofa Słabikowskiego. W 2010 roku, po ulewnych deszczach, pod wodą znalazło się ponad 1,5 tys. hektarów, czyli 1/3 całej gminy Bieruń. Zalanych lub podtopionych było 870 budynków, ewakuowano ponad 2 tys. mieszkańców. Od tego czasu w Bieruniu trwa walka o zmodernizowanie wałów tak, by już nigdy nie dopuścić do podobnej tragedii. Dziś ruszyły prace nad kolejnym, drugim etapem zabezpieczenia przeciwpowodziowego, które ma zabezpieczyć 20 tys. mieszkańców powiatu bieruńsko-lędzińskiego. W oficjalnym przekazaniu placu budowy wykonawcy wziął udział wicepremier, Jarosław Gowin. Na miejscu była nasza reporterka, Małgorzata Lachendro.
Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA