Narodowe czytanie. Śląskie czyta.

fot. Łukasz Kałuża

W całym województwie śląskim odbywa się narodowe czytanie. 

Podczas tegorocznej odsłony akcji para prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie. Utwory czytane są w bibliotekach, ośrodkach kultury czy klubokawiarniach. W jednej z chorzowskich nowele czytają aktorzy Teatru Rozrywki.


Akcję organizuje także Regionalny Instytut Kultury w Katowicach czy Biblioteka Śląska. 

W Żywcu czytali ochotnicy, w Bielsku-Białej aktorzy, a w Cieszynie była lekcja historii, żydowskie tańce i gotowanie potraw – tak na południu regionu wyglądało dzisiejsze Narodowe Czytanie. Bielszczanie mieli okazję usłyszeć trzy utwory w znakomitych interpretacjach aktorów Banialuki i Teatru Polskiego. Były to "Dobra pani" Orzeszkowej, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Schulza i "Rozdziobią nas kruki i wrony" Żeromskiego. 

W Cieszynie natomiast połączono promocję czytelnictwa z historią Żydów zamieszkujących niegdyś Księstwo Cieszyńskie, a flagowym autorem był dziś Bruno Schulz. 

— Chcemy w ten sposób przypomnieć, że przed wojną mieliśmy w Cieszynie gminę żydowską, a jej członkowie wnieśli bardzo wiele do historii i tradycji naszego miasta — mówi burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz


Czytanie lektur nad Olzą rozszerzono o wykłady historyczne, pokaz tańca żydowskiego oraz warsztaty kulinarne w parku koło muzeum. W niedzielę natomiast po starym żydowskim cmentarzu będzie oprowadzał chętnych historyk dr Jacek Proszyk. Oprowadzanie od 10:00 do 12:00 Jarosław Krajewski

Autor: Łukasz Kałuża /rs/