Nowy oddział perinatologii

fot. Jadwiga Woźnikowska

Choć specjalistycznych oddziałów położniczych i neonatologicznych na szczęście w regionie nie brakuje, to jednak po raz pierwszy dziennikarze zwiedzili dziś Oddział Położnictwa i Perinatologii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, miejsce wyjątkowe ze względu na jedną z najlepszych kadr medycznych w kraju, a także możliwość rodzenia w szpitalu, do którego dziecko musiałoby być transportowane karetką N.

— Oddział dedykowany jest przede wszystkim ciężarnym, u których dzieci stwierdzono wadę jeszcze w życiu płodowym — wyjaśnia ordynator Położnictwa i Perinatologii, prof. Izabela Ulman-Włodarz.


W oddziale przyszło na świat już blisko 200 maluchów, wśród nich Zdzisia, która w dniu porodu mierzyła 31 cm i ważyła 500 gramów. Dziewczynka, która urodziła się w połowie kwietnia, do dziś przebywa w Górnośląskim Centrum, opowiada jej mama Sandra.


Oddział wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt, stworzono na nim laktatorium i pokoje do porodów rodzinnych, odbywających się także w wodzie. Pielęgniarki i położne zdalnie mogą monitorować pracę serca zarówno rodzących mam, jak i dzieci. Inwestycja kosztowała ponad 12 mln złotych. 

Autor: Jadwiga Woźnikowska /rs/