Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury wręczone

fot. materiały prasowe

Alexander Liebreich, Mona Tusz, Marta Fox, Adam Godzien i Adam Pomian zostali tegorocznymi laureatami nagrody prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. 

Wyróżnienia przyznawane są od 1984 r. za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz organizacyjne, mające wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w mieście. 

— Wśród wielu atutów naszego miasta szczególnym wyróżnikiem stała się w ostatnich kilku latach kultura. Ukończenie Strefy Kultury w latach 2014-2015 oraz przyznanie tytułu Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO w 2015 roku stało się kamieniem milowym rozwoju naszego miasta. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się muzyka – NOSPR przyciągający setki tysięcy gości rocznie, prężnie działająca Akademia Muzyczna, nasze markowe Festiwale – jak OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka czy Rawa Blues. — podkreśla prezydent miasta Marcin Krupa.

Jedną z laureatek nagrody jest powieściopisarka i poetka Marta Fox. 


Doceniono także Monę Tusz, jedną z najbardziej znanych artystek street-artu w Polsce. 


Uroczystość wręczania nagród w dziedzinie kultury towarzyszy świętu miasta i zbiega się z rocznicą nadania Katowicom praw miejskich. 

Autor: Joanna Opas, Klaudiusz Chołota /rs/

Laureaci: 

Alexander Liebreich – laureat International Classical Music Awards, dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy (2018). Do czerwca 2019 r. pełni funkcje pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W zakresie sztuki dyrygenckiej kształcił się w Hochschule für Musik und Theater w Monachium i Mozarteum w Salzburgu. Koncertował z wieloma wiodącymi orkiestrami i solistami o międzynarodowej renomie. W latach 2006–2016 pełnił funkcję pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego Münchener Kammerorchester, z którą dokonał licznych nagrań płytowych. W październiku 2016 r. Bawarskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Nauki i Sztuki przyznało mu nagrodę specjalną w dziedzinie kultury. Jest dyrektorem artystycznym Richard Strauss Festival w Garmisch‑Partenkirchen i przewodniczącym Towarzystwa Richarda Straussa jako następca Wolfganga Sawallischa i Brigitte Fassbaender. W październiku 2018 r. otrzymał nagrodę Opus Klassik. 

Marta Fox – poetka, powieściopisarka, eseistka, dziennikarka i felietonistka. Jedna z najważniejszych osobistości życia kulturalnego współczesnych Katowic. Redaktorka pism i wydawnictw. W swoim dorobku ma ponad 40 książek, do których zaliczają się zarówno powieści, opowiadania, eseje, jak i wiersze (te ostatnie, przetłumaczono na wiele języków). Członkini rozlicznych stowarzyszeń i towarzystw literackich – między innymi Towarzystwa Kultury Teatralnej, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego czy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autorka znanego katowiczanom cyklu spotkań z pisarzami w Miejskiej Bibliotece Publicznej pod hasłem Mistrz Słowa”. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury. Odznaczona odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2006). Dwukrotna zdobywczyni Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej (Statuetka Miedzianego Amora, 1989, 1994). Laureatka licznych nagród, między innymi Marszałka Województwa Śląskiego za osiągnięcia w literaturze (2014), Nagrody Narcyza (2013), Nagrody Hanysa (2013), Nagrody na XX Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim (za książkę Zdarzyć się mogło. Zdarzyć się musiało. Z Wisławą Szymborską spotkanie w wierszu”). Wyróżniona w plebiscycie Dziennika Śląskiego jako jedna z 50 najbardziej wpływowych kobiet” (2016). Jej powieści zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY w konkursie Książka Roku” 1995 i 2000. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Mieszka i pracuje w Katowicach. 

Mona Tusz – jedna z najbardziej znanych artystek street-artu w Polsce. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2007 roku tworzy murale, instalacje i obiekty artystyczne w przestrzeni miejskiej, a także fotoreportaże społeczne, grafiki, rzeźby, kostiumy i scenografie. Jest współorganizatorką i uczestniczką licznych akcji i projektów kulturalnych. Brała udział w Katowice Street Art Festiwalu, Industriadzie oraz wielu innych festiwalach street-artowych. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Artystka działa również na polu edukacji artystycznej – prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży oraz grup wykluczonych społecznie. Prace Mony Tusz można zobaczyć w niemal wszystkich miastach na rodzimym Śląsku, a także w Łodzi, Warszawie czy Berlinie. 

Adam Pomian i Adam Godziek – związani ze Śląskiem zasłużeni twórcy kultury, event managerowie, biznesmeni, właściciele założonej w 2008 roku agencji artystycznej More Music Agency”, łączącej doświadczenia i kompetencje kultowych śląskich klubów jazzowych, w tym katowickiego Jazz Clubu Hipnoza (Adam Pomian) i Agencji Artystycznej Fantomas (Adam Godziek), odpowiadającej swego czasu za m.in. cieszyński festiwal Nowe Horyzonty”. Dwukrotnie (2014, 2015) nominowani do na nagrody Design Alive Awards” doceniającej wybitne osobowości za kreatywność i kulturotwórcze oddziaływanie. Pomysłodawcy i organizatorzy jednego z najbardziej uznanych i docenianych w Europie festiwali muzyki elektronicznej – festiwalu Tauron Nowa Muzyka, który od 2014 roku odbywa się w Katowickiej Strefie Kultury. Ta jedna z najważniejszych imprez muzycznych w Polsce już trzykrotnie wygrała plebiscyt na najlepszy mały festiwal w Europie (nagroda European Festival Awards”). Tauron Nowa Muzyka od 2006 roku pokazuje polskiej publiczności to, co najciekawsze we współczesnej muzyce z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów, przyciągając do Katowic sporą grupę fanów niebanalnej muzyki z Polski i nie tylko. Adam Pomian i Adam Godziek mieszkają i działają na Śląsku.