Nagrody Mediów Publicznych 2019 wręczone

16 września w czasie uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie zostały wręczone Nagrody Mediów Publicznych. Statuetki w trzech kategoriach otrzymali: Jarosław Marek Rymkiewicz (Słowo), Jan Ptaszym Wróblewski (Muzyka) oraz Wawrzyniec Kostrzewski (Obraz). 

- Jednym z najważniejszych zadań mediów publicznych jest sprawowanie mecenatu nad kulturą- powiedział Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych oraz pomysłodawca Nagród. - Media publiczne mają szczególną misję promowania polskiej kultury współczesnej. Taki jest sens i cel Nagród, których laureatów dziś poznaliśmy. Bogactwo i różnorodność nominacji - zarówno jeśli chodzi o wiek nominowanych, styl ich artystycznego funkcjonowania oraz dziedziny, w jakich tworzą wybitne dzieła, świadczy o tym, jak bardzo polskiej kulturze potrzebny jest mecenat państwa. Gratuluję wszystkim nominowanym, w moich oczach oni wszyscy są zwycięzcami.

Poeta Jarosław Marek Rymkiewicz został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii słowo. Laudację na cześć laureata wygłosił przewodniczący kapituły w kategorii słowo - Krzysztof Masłoń.

Nagradzamy nie tylko najwybitniejszego żyjącego polskiego poetę, znakomitego prozaika i dramaturga, wytrawnego tłumacza i świetnego znawcę dziejów literatury ale i niezrównanego eseistę i polemistę - powiedział przewodniczący kapituły.

Nagrodę odebrał syn Jarosława Marka Rymkiewicza - Wawrzyniec Rymkiewicz, który w imieniu ojca podziękował jurorom za nagrodę.  
Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 w Warszawie. Do jego najważniejszych dzieł należą: "Metafizyka", "Rozmowy polskie latem 1983", "Zachód słońca w Milanówku" i "Żmut". W 2010 został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W kategorii słowo nominowani byli również: historyk prof. Andrzej Nowak, teoretyk i historyk literatury Włodzimierz Bolecki, pisarz, krytyk literacki, producent telewizyjny Andrzej Horubała oraz pisarz i tłumacz Antoni Libera.

Nagrodę w kategorii muzyka otrzymał nestor polskiego jazzu, saksofonista Jan Ptaszyn Wróblewski. Laudację na cześć laureata wygłosiła przewodnicząca kapituły w kategorii muzyka - Joanna Wnuk-Nazarowa.  

"Za niezwykłą osobowość muzyczną, za bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60-ciu lat, za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu, za budowanie prestiżu polskiego środowiska jazzowego, za 50-letnią działalność pedagogiczną poprzez prowadzenie warsztatów dla młodych jazzmenów, za nieocenioną i niestrudzoną pracę popularyzatorską prowadzoną od 1970 roku w Polskim Radiu" - powiedziała Joanna Wnuk-Nazarowa

Artysta osobiście odebrał nagrodę. Jan Ptaszyn Wróblewski potraktował swoje wyróżnienie jako uznanie dla jazzu.

"Jestem głęboko wdzięczny, nie za to, że mieliście dla mnie tyle zaufania, ale za to, że traktujecie jazz jako pełnoprawną sztukę równoważną z innymi gatunkami muzycznymi"- zaznaczył muzyk.

Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się 27 marca 1936 w Kaliszu. Nagrał kilkanaście albumów autorskich oraz kilkadziesiąt innych płyt. Jan Ptaszyn Wróblewski jest honorowym obywatelem Kalisza i Zamościa. W 2007 roku został uhonorowany nagrodą Złotego Fryderyka za całokształt twórczości artystycznej. W tym samym roku odebrał również Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W kategorii muzyka nominowani byli również: Janusz Prusinowski, Agata Zubel, Marek Moś i Józef Skrzek.

Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Obraz otrzymał reżyser i scenarzysta teatralny Wawrzyniec Kostrzewski. Laudację na cześć laureata wygłosił przewodniczący kapituły w kategorii obraz - Przemysław Babiarz. Wawrzyniec Kostrzewski jest artystą którego nie można nie podziwiać - powiedział przewodniczący kapituły.

Wawrzyniec Kostrzewski został wyróżniony między innymi za adaptację "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego dla Teatru Telewizji. Wawrzyniec Kostrzewski mówił o tym, że Stanisław Wyspiański to fenomen kulturowy. "Łączy miłość do Polski i jednocześnie bardzo krytyczne spojrzenia na jej największe świętości" - powiedział artysta.

Wawrzyniec Kostrzewski ma 42 lata, jest synem aktorki Haliny Łabonarskiej. Był kilkakrotnie nagradzany na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie. W kategorii obraz nominowani byli także: ilustrator, autor plakatów Wojciech Korkuć, producent telewizyjny Bolesław Pawica; dziennikarz i dokumentalista Zbigniew Rytel oraz reżyser Krzysztof Talczewski.

Oprócz trzech laureatów, nagrodami specjalnymi zostali wyróżnieni Andrzej Dobosz i Krzysztof Talczewski. Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiedział, że nagrody specjalne Mediów Publicznych będą przyznawane corocznie.

Laudację na cześć pisarza Andrzeja Dobosza wygłosił Wojciech Tomczyk. "Nikt nie pisze i nie mówi tak jak on, wielu próbowało, wszyscy polegli" - powiedział Wojciech Tomczyk.

Artysta odbierając nagrodę podkreślił, że wszystko zawdzięcza swoim nauczycielom. "To, że znalazłem się dzisiaj na tym miejscu zawdzięczam wieloletnim wysiłkom moich nauczycieli, którzy usiłowali uformować mój umysł"- powiedział laureat.

Drugim z laureatów nagrody specjalnej został reżyser filmu dokumentalnego "Niepodległość" Krzysztof Talczewski.

Laureat powiedział, że poszukując materiałów do filmu szukał poza granicami Polski. "Bardzo nam zależało, żeby film był jak najbardziej obiektywny, żeby pokazywał Polskę 1918 i 1919 roku w sposób jak najbardziej prawdziwy" - podkreślił reżyser.  

Nagrody są przyznawane pod honorowym patronatem Rady Mediów Narodowych

Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców słowa.

/iar/mat.pras./mm/