Ratownicy górniczy. Dni otwarte. SOS RAK.

Wysoka temperatura, słaba widoczność, wąskie przejścia, przez które ledwo da się przecisnąć. Do tego duża odpowiedzialność i ogromny wysiłek fizyczny. Tak wygląda praca ratowników górniczych. Warunki te nie zaskoczą jednak ratowników z Bytomia, którzy stworzyli specjalny, ćwiczebny tor symulujący np. zawalone chodniki kopalni. Warto dodać, że w ćwiczebnym wyrobisku Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu odbywają się zawody, które wyłonią najlepszą grupę ratowników reprezentujących poszczególne spółki węglowe. Trasą tą przeszedł, a właściwie przeczołgał się w pełnym ekwipunku, reporter Radia Katowice, Kamil Jasek.  


 


Z wyczuwalnym napięciem, aczkolwiek bardzo sprawnie, prowadzone są finalne przygotowania do otwarcia uczelni dla zwiedzających w bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej. Z przywileju pierwszeństwa skorzystał nasz reporter, który zajrzał tu i ówdzie, przy okazji pytając co będzie i dla kogo. Kto ciekaw, niech zajrz. Zwłaszcza młodzież "przedstudencką" radzi tam widzą, jak słyszeliśmy, nie tylko tę bielską. Akademię odwiedził z mikrofonem Jarosław Krajewski. W Polsce po raz pierwszy ruszył program SOS RAK. To projekt Szpitali Onkologicznie Skoordynowanych. Dzięki temu pacjenci z chorobą nowotworową będą mieli łatwiejszy dostęp do specjalistów. Porozumienie w tej sprawie podpisano dziś w Starostwie Powiatowym w Myszkowie. Dotyczy ono Szpitala w Myszkowie, Zawierciu, Czeladzi i Dąbrowie Górniczej. Programem zainteresowała się Gabriela Kaczyńska.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl