Oddział chirurgii onkologicznej po gruntownej modernizacji

fot. mat. prasowe/Paweł Krotowski

Gruntowną modernizację przeszedł Oddział Chirurgii Onkologicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach. Dziś został otwarty po remoncie.

Na zmodernizowanym oddziale o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych znalazło się miejsce na 22 łóżka, a także 4 łóżka w Sali Nadzoru Poznieczuleniowego. Do tego jest punkt pielęgniarski, pokój przygotowawczy, gabinet diagnostyczno-zabiegowy oraz w standardzie intensywnej opieki medycznej. Oddział łączy się bezpośrednio z blokiem operacyjnym.

Jak mówi dr hab. n. med. Zoran Stojcev – kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej – w naszym województwie zachorowalność i umieralność na nowotwory złośliwe jest najwyższa w Polsce. Dlatego to właśnie na Śląsku jest ogromna potrzeba tworzenia ośrodków wyspecjalizowanych w ich leczeniu pozwalających na skrócenie kolejek i szybki dostęp do specjalistycznego leczenia.

Dotychczas oddział miał ograniczone możliwości w wykonywaniu zabiegów usuwania nowotworów piersi i tarczycy.

Dzięki inwestycji możliwe będzie przeprowadzanie zabiegów także w obrębie jamy brzusznej. Dzięki współpracy z innymi oddziałami, leczenie jest kompleksowe. Wyodrębniono także część dydaktyczną na zajęcia dla studentów. Koszt inwestycji to niemal 10 mln zł. Prace trwały 8 miesięcy.


Autor: Joanna Opas /pg/