Kongres Programu dla Śląska.

fot. D. Stabik/Radio Katowice

-To największy program realizowany w kraju- tak o Programie dla Śląska mówił w Katowicach, minister finansów, inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński. W stolicy aglomeracji rozpoczął się kongres poświęcony Programowi. 

Kwieciński zaznaczył, że Program realizowany jest poprzez 87 mniejszych projektów a środki, które będą na nie przeznaczone to 57 miliardów złotych.


Zdaniem ministra Kwiecinskiego pozycję Śląska należy odbudować a Program dla Śląska ma temu służyć.

Węgiel koksowy to przyszłość polskiej gospodarki - mówił podczas Kongresu Programu dla Śląska Adam Gawęda. Wiceminister energii podkreślał w Katowicach, że rząd chce stawiać na nowoczesne technologie. Przykładem ma być powstająca w Jastrzębiu kopalnia Bzie-Dębina.


Jak mówił wiceminister Gawęda, w ten sposób rząd chce zadbać również o środowisko. 


Jak mówi Jarosław Wieczorek wojewoda śląski, do tej pory udało się wiele wykonać, szczególnie jeżeli chodzi o infrastrukturę.


Z programu korzysta także stolica województwa - mówi Marcin Krupa prezydent Katowic.


"Program dla Śląska - gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy" - pod takim hasłem w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się debata z udziałem przedstawicieli rządu, samorządu i związków zawodowych. Jak zaznaczył w trakcie spotkania minister finansów, inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński, Śląsk jest generatorem innowacji.


Związek Zawodowy Solidarność czuje się "ojcem chrzestnym" Programu dla Śląska. Wiele rzeczy się udało, ale też wiele kuleje. W polityce innowacyjności brakuje rozwiązania kwestii związanych z energetyką - dodaje szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, Dominik Kolorz.


Program dla Śląska obejmuje 87 przedsięwzięć o łącznej wartości ponad 55 miliardów złotych. Kongres potrwa do jutra.

Autor: D. Stabik/Ł. Szwej