Endoproteza. Kicaki. OSP. Strażacy.

75-letni pacjent zyskał dziś w Sosnowcu szansę na powrót do zdrowia. W szpitalu miejskim francuski chirurg dr Jean Grimberg wraz z doktorem Bogdanem Wójcikiem  wykonali historyczny zabieg wszczepienia tzw. endoprotezy odwróconej stawu ramiennego. Pacjenci z tego typu schorzeniami mają problemy z ubraniem się, jedzeniem czy podnoszeniem rąk nad głowę. Zabiegowi przyglądała się reporterka Radia Katowice:


 

Są w pełnej gotowości 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Ochotnicza Straż Pożarna to wsparcie dla państwowej straży ale też nieoceniona pomoc dla mieszkańców. OSP w Rudzie Śląskiej zmagało się jednak ze sporymi problemami. Jeszcze niedawno strażacy zastanawiali się, czy nadal będą mogli stacjonować w centrum miasta. Przez brak środków miasto nie było w stanie wykupić obiektu - teraz jednak środki się znalazły, a alarm został odwołany. Życzymy szczęśliwych powrotów z akcji i spokojnej służby. Rudzką OSP odwiedził z mikrofonem Łukasz Szwej.


 

... być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem życia... - te słowa pochodzą z roty strażackiego ślubowania. W Częstochowie słowa te wypowiedzieli dziś słuchacze - aspiranci Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej.


 

Wrocław ma swoje krasnale a mieszkańcy gminy Hażlach i turyści na swojej drodze mogą już spotkać Kicaki. Grawerowane tabliczki z wizerunkiem zajączka - gminnej maskotki stanęły we wszystkich sołectwach gminy oznaczając najciekawsze miejsca. Kicaki mają swoje imiona, min. Świętoszek, Wieśniak, Żywiołek czy Sołtys.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl