Dzień Papieski pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”

Po raz dziewiętnasty obchodzimy Dzień Papieski.

Święto wypada zawsze w niedzielę poprzedzającą 16. października, czyli dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów są słowa: "Wstańcie, chodźmy". Nawiązują do słów Jezusa skierowanych w Ogrodzie Oliwnym do śpiących apostołów. Wzywają do gotowości wypełnienia woli Boga i zaufaniu Mu. Hasło nawiązuje również do książki papieża Jana Pawła II.

W orędziu na Dzień Papieski Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak powiedział, że ten dzień stawia ważne wyzwania. „Ten dzień papieski niech nas otwiera na myśli, którego papież Franciszek nazwał papieżem rodziny, niech nam pomoże przyjąć wezwanie do nowej ewangelizacji” - powiedział arcybiskup. Zwrócił uwagę, na wsparcie młodych ludzi, stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Przy kościołach i miejscach publicznych odbywać się będą zbiórki środków na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich środowisk. Jest to ważna część działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jak powiedział arcybiskup Wojciech Polak, stypendyści są "ambasadorami Chrystusa w swoich środowiskach, w swoich parafiach, we wspólnotach, do których należą". "Oni także poprzez głoszenie Chrystusa, przede wszystkim swoją postawą, świadectwem swojego życia, pracą, ukazują piękno chrystusowej Ewangelii" - dodał.

By otrzymać stypendium, trzeba spełnić określone kryteria. Po pierwsze to wysoka średnia w szkole, po drugie - niskie dochody rodziców. Ksiądz Łukasz Nycz, który opiekuje się stypendystami powiedział, że to młodzież wyjątkowa, ale potrzebująca wsparcia, także materialnego. Dzięki obozom formacyjnym w ramach stypendiów młodzi z małych miejscowości poznają środowiska studenckie w wielu miastach, i rozpoczęcia studiów. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku. Powstała jako owoc pielgrzymki świętego Jana Pawła II do Ojczyzny w 1999 r.

Prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, ksiądz Dariusz Kowalczyk ocenia, że Karol Wojtyła to postać, z którą stypendyści, podopieczni organizacji mogą się łatwo identyfikować dzięki podobieństwu losów. W ramach obchodzonego dziś w Kościele katolickim w Polsce Dnia Papieskiego Fundacja, nazywana żywym pomnikiem świętego Jana Pawła II, jak co roku, zbiera pieniądze na stypendia na naukę dla zdolnej, niezamożnej młodzieży.

Ksiądz Dariusz Kowalczyk przypomina, że w młodości święty papież zmierzył się z wieloma trudnymi doświadczeniami. Dlatego - jak mówi - "poznawanie życiorysu młodego Karola Wojtyły, kiedy był dzieckiem i młodym człowiekiem, jest czymś kapitalnym, bo wiele osób sobie nie zdaje sprawy z tego, jak on miał ciężko w życiu". Prezes Fundacji podkreślił, że jako dwudziestoparolatek Karol Wojtyła nie miał już nikogo z rodziny. Wojna, która wybuchła, odebrała mu także najlepszych przyjaciół. "Można się w takim momencie załamać, ale on tego nie zrobił, ponieważ miał bardzo silne podwaliny oraz związek z Bogiem i kościołem" - mówił ksiądz Dariusz Kowalczyk.

"To jest kapitalny bohater, superbohater dla naszych stypendystów, bo wielu z nich ma "ciężkie rodziny" - niepełne rodziny, tragedie różnego typu w rodzinach" - zaznaczył duchowny.

"Musimy zrobić wszystko, by papież nie był dla młodych tylko postacią historyczną" - podkreśla ksiądz Dariusz Kowalczyk, dodając, że myśl papieska jest niezwykle aktualna. "Bardzo zależy nam na tym, by zachęcić nie tylko młodych, ale wszystkich do odkrywania i poznawania nauczania św. Jana Pawła II. To jemu w ogromnym stopniu zawdzięczamy zmiany, do których doszło w naszej Ojczyźnie. To Jego odwaga, mądrość i siła ducha pomogły nam zmienić Polskę" - przypomniał prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Fundacja obejmuje opieką stypendialną ponad 2000 osób z całej Polski. Dzięki stypendiom mogą uczyć się i dostać na wymarzone studia. "Te pieniądze to bardzo dobra inwestycja, bo to, czego ci młodzi ludzie się nauczą, potem oddadzą w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym" - tłumaczy ksiądz Dariusz Kowalczyk.

Celem Dnia Papieskiego jest pielęgnowanie spuścizny duchowej i promocja nauczania Jana Pawła II. Przypada on zawsze w niedzielę poprzedzającą 16 października - dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Tego dnia w Polsce odbywa się zbiórka na stypendia dla zdolnej, niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

W ramach głównych obchodów Dnia Papieskiego w południe w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona msza święta w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Będzie jej przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz. W wielu miastach organizowane są koncerty, konkursy, wystawy, wieczory poetyckie, biegi papieskie. Zwieńczeniem obchodów Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej jest koncert galowy,