AKTUALIZACJA: PKW w wyborach do Sejmu i Senatu z komisji wyborczych

Według danych PKW z 91 % komisji wyborczych PiS otrzymał 44,57 % głosów. Koalicja Obywatelska 26,65 % Komisje Wyborcze w regionie cały czas liczą głosy mieszkańców. W Okręgu wyborczym nr 31 obejmującym m.in. Katowice, Chorzów oraz Rudę Śląską sprawdzono 85% kart.  Na prowadzeniu nieznacznie Prawo i Sprawiedliwość. 

O szczegółach reporter Radia Katowice, Kamil Jasek. 


Wybory do sejmu i senatu zakończyły się w naszym województwie zwycięstwem Prawa i Sprawiedliwości. Mimo, że oczekiwania były różne, mieszkańcy Katowic nie są zaskoczeni wynikiem.


W okręgu częstochowskim w wyborach do Sejmu listę PiS poparło niespełna 126 tysięcy wyborców. Koalicja Obywatelska otrzymała poparcie ponad 64 tysięcy wyborców. Sojusz Lewicy Demokratycznej poparło ponad 44 tysięcy osób. PSL dostało ponad 24 tysiące głosów. Konfederację poparło ponad 17 tysięcy osób.

Wojciech Konieczny z Częstochowy a Ryszard Majer z powiatów wygrali wybory do Senatu. Jak podkreśla Tomasz Doruchowski, dyrektor częstochowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego -  to są już wyniki oficjalne.

W wyborach do Senatu, w okręgu wyborczym 69 obejmującym Częstochowę na drugim miejscu uplasował się Artur Warzocha z Prawa i Sprawiedliwości z wynikiem 43 893 głosy. Otrzymał o ponad 5 tysięcy głosów mniej niż Wojciech  Konieczny - wspólny kandydat opozycji.

W częstochowskim okręgu wyborczym do urn poszło ponad  60 proc. uprawnionych do udziału w wyborach. To więcej niż cztery lata temu, podkreśla Tomasz Doruchowski, dyrektor częstochowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W okręgu 27 obejmującym m.in. Bielsko-Białą PiS poparło ponad 46 procent tamtejszych wyborców. Na listę zagłosowało ponad 182 tysiące osób. 105 tysięcy wyborców, czyli ponad 27 procent wyborców w tym okręgu, poparło Koalicję Obywatelską. Sojusz Lewicy Demokratycznej poparło 44 tysięcy wyborców - 11,48 procent. Konfederacja otrzymała niespełna 29 tysięcy głosów - 7,42 procent głosów. PSL poparło ponad 27 tysięcy osób, czyli 7,13 procent wszystkich.

W okręgu 30 obejmującym okoliczne powiaty Bielska-Białej PiS poparło ponad 161 tysięcy wyborców - ponad 48 procent. Koalicję Obywatelską wskazało 92 tysiące, czyli 27 procent głosujących. Sojusz Lewicy Demokratycznej otrzymał ponad 32 tysiące głosów, czyli ma ponad 9-procentowe poparcie. Konfederację poparło ponad 23 tysiące osób - ponad 7 procent. Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymało ponad 18 tysięcy głosów, czyli 5,64 procent.

Nowością na politycznej mapie południa regionu jest kardiolog Agnieszka Gorgoń-Komor, która zwyciężyła w walce o mandat senatorski z Andrzejem Kamińskim z PiS. Swoją rolę w Senacie doktor widzi, jako osoba szukająca porozumienia i kompromisu we wszystkich sprawach korzystnych dla kraju oraz służby zdrowia.


Agnieszka Gorgoń-Komor w Senacie reprezentować będzie Koalicję Obywatelską. Swojego rywala pokonała zdobywając ponad 1000 głosów więcej.

Na południu województwa w wyborach do Sejmu wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 47 procent wyborców. Na Koalicję Obywatelską 27 procent. To wyniki ze 100 procent obwodów. SLD poparło 11 %, konfederację 7 %, podobnie PSL.

W okręgu 32, który obejmuje powiaty będziński i zawierciański oraz Dąbrowę Górnicza, Sosnowiec i Jaworzno, zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Poparło je ponad 124 tysiące osób, czyli ponad 37 procent. Na Koalicję Obywatelską zagłosowało niespełna 99,5 tysiąca osób, czyli niespełna 30 procent wyborców. SLD poparło ponad 73 tysiące osób - ponad 21 procent. Konfederacja otrzymała ponad 21 tysięcy głosów, czyli 6,45 procent. Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymało ponad 16 tysięcy głosów, co przełożyło się na 4,85-procentowe poparcie.


W okręgu wyborczym numer 30 od Raciborza po Mikołów PIS zdobyło 48 procent, KO 27 procent, SLD prawie 10. To także 100 procent wyborców.

Do Senatu z południa województwa wejdą Wojciech Piecha, Tadeusz Kopeć , Ewa Gawęda z PiS i Agnieszka Gorgoń - Komor z KO.  

Godz. 10.00

Według cząstkowych wyników wyborów do Sejmu, opublikowanych przez PKW, Prawo i Sprawiedliwość wygrywa, gromadząc 49,30% głosów przed Koalicją Obywatelską, na którą głosowało 22,27% obywateli. 

Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z 42,22% obwodów do głosowania. Według nich na trzecim miejscu znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który oddało głos 10.88%, a na czwartym Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 9,75%. Wynik powyżej progu wyborczego uzyskała również Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą głosowało 6,62% wyborców.

W wyborach do Senatu PKW podała cząstkowe wyniki z 42,26% komisji. PiS zdobyło 49,41%, Koalicja Obywatelska 29.81%, a PSL 5,49%. Pozostałe komitety zdobyły mniej niż 5 procent głosów.

W częstochowskim okręgu wyborczym cztery mandaty przypadają dla PiS, dwa dla Koalicji Obywatelskiej i jeden dla SLD.

To jeszcze nieoficjalne dane, bowiem dopiero jak Państwowa Komisja Wyborcza zbierze wyniki z wszystkich 41 okręgów, wtedy dokona ostatecznego podziału mandatów.

— Najwięcej głosów na liście Prawa i Sprawiedliwości zdobył Szymon Giżyński, a na Liście Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna — mówi Tomasz Doruchowski, dyrektor częstochowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.


Z list Prawa i Sprawiedliwości: Szymon Giżyński otrzymał 42 325 głosów, Lidia Burzyńska – 24 672 głosy, Andrzej Gawron – 13 888 i Mariusz Trepka – 12 281 głosów. Z List Koalicji Obywatelskiej: Izabela Leszczyna – 36 266 głosów i Andrzej Szewiński – 10 023 głosy. Z list SLD najwięcej głosów otrzymał Zdzisław Wolski – 18 527 głosów.

Wojciech Konieczny i Ryszard Majer wygrali wybory do Senatu.

Jak podkreśla Tomasz Doruchowski, dyrektor częstochowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, są to już wyniki oficjalne.


Częstochowski okręg wyborczy obejmuje: Częstochowę oraz powiaty częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski.

Do senatu w województwie śląskim wybrano 5 reprezentantów z Prawa i Sprawiedliwości, 6 z Koalicji Obywatelskiej i 2 z SLD. Z Prawa i Sprawiedliwości senatorami zostaną Ewa Gawęda, Dorota Tobiszowska, Tadeusz Kopeć, Ryszard Majer i Wojciech Piecha. Koalicję Obywatelską w izbie wyższej będą reprezentować Halina Bieda, Beata Małecka-Libera, Joanna Sekuła, Agnieszka Komor-Gorgoń, Marek Plura i Zygmunt Frankiewicz. Z lewicy Wojciech Konieczny i Gabriela Morawska-Stanecka.

Dane ze wszystkich obwodów do głosowania spodziewane są najwcześniej dziś wieczorem.

25 incydentów odnotowała policja w regionie w związku z wyborami. Miały miejsce w Zabrzu, Chorzowie, Kozach, Będzinie, Katowicach i w Sosnowcu. Były głównie drobne wykroczenia związane złamaniem ciszy wyborczej, agitacja przed komisjami i zrywanie plakatów. Incydenty nie miały wpływu na przebieg głosowania.

/iar/mm/pg/rs/