Krajowa strategia bezpieczeństwa. 50 lat Internetu.

fot. Łukasz Szwej/Radio Katowice

Rząd przyjmie Krajową Strategię Cyber-bezpieczeństwa na lata 2019-2024, ogłosił w Katowicach Marek Zagórski, minister cyfryzacji. 

Strategia zakłada m.in. poszerzenie współpracy międzynarodowej w zakresie ochrony danych. 

— To także prace nad większą liczbą zabezpieczeń, by skuteczniej bronić się w sieci przed atakami hakerów — mówi minister Zagórski. 


Jednocześnie trwają pracę nad wdrożeniem w Polsce sieci 5G. W tym celu powstać ma podmiot świadczący usługi hurtowe w tej technologii. Zakłada to memorandum podpisane w resorcie cyfryzacji. 


Ministerstwo Cyfryzacji zakłada uruchomienie sieci 5G w 2020 roku w co najmniej jednym dużym mieście. Z kolei w 2025 roku resort planuje poszerzyć jej zasięg o wszystkie największe aglomeracje. Technologia zakłada stabilniejsze połączenie z mobilnym Internetem.

Śieć Internet ma już 50 lat. 29 października 1969 roku ruszyła sieć ARPANET, która połączyła komputery kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Kilka lat później powstał ogólnoświatowy system połączeń zwany "Internetem". 

— Dziś sieć stała się częścią naszego życia — mówi Krzysztof Silicki, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w Państwowym Instytucie Badawczym NASK. 


W Polsce internet pojawił się dopiero w 1991 roku, kiedy wysłano pierwszą wiadomość mailową. 


Obecnie dostęp do Internetu ma ponad połowa światowej populacji. 

Autor: Łukasz Szwej /rs/


Wiadomości regionalne