Hanysy wręczone. Uroczysta gala.

Po raz 24. wręczone zostały "Hanysy", nagrody za wybitne osiągnięcia i działalność na rzecz Śląska i miasta. 

Tradycyjnie, gala w Rudzie Ślaskiej odbyła się w święto niepodległości. Co roku wyróżnienia otrzymują przedstawiciele m.in. świata sportu, dziennikarstwa, polityki, medycyny, kultury czy nauki i sztuki. 

Statuetki podczas uroczystej gali odebrali: Bronisław Wątroba, animator śląskiej kultury i literat, lekkoatletka Zuzanna Radecka-Pakaszewska, Jerzy Sekura z Pogoni Ruda Śląska, mistrz Polski w zapasach w stylu klasycznym, poeta Krystian Gałuszka, Ewa Brzezińska-Dłóciok, która prowadzi w Rudzie Śląskiej kino Patria, zbudowane przez jej dziadka, powstańca śląskiego. Laureatami Hanysa 2019 są także: artyści plastycy Piotr Pilawa i Krystian Wodniok, Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI, Zakład Poligraficzny Mewa-Druk oraz Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości.

— "Hanysy" udowadniają, że Śląsk jest pełen ludzi z pasją, z wielką energią i niesamowitymi pomysłami, którymi warto chwalić się na zewnątrz — podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Wśród wyróżnionych do tej pory znaleźli się między innymi: Lech Wałęsa, Jan Miodek, Jerzy Buzek, Zbigniew Religa, Adam Małysz, Jerzy Duda-Gracz czy Kazimierz Kutz. Statuetką Hanysa od kilku lat może pochwalić się także Radio Katowice. 

Podczas tegorocznej gali w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej wystąpią Katarzyna Piowczyk, Maciej Lipina i Gang Olsena.

/rs/