Bergfest. Barbórkowe obchody.

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Brać górnicza w Tarnowskich Górach świętuje dzień swojej patronki. 

Górnicy czynni i emeryci oraz poczty sztandarowe przemaszerują ulicami Tarnowskich Gór od Placu Wolności do Rynku. W wielkiej paradzie biorą udział pracownicy śląskich kopalń i organizacji kultywujących dawne tradycje górnicze.

— To pierwsza tego typu parada, której historia sięga lat 30. ubiegłego wieku — mówi Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. 


Ulicami miasta przejdą górnicy z wielu śląskich kopalń, między innymi z należącej do Węglokoksu Kopalni Bobrek w Bytomiu, a także Przedsiębiorstwa Budowy Szybów z Tarnowskich Gór. Będą także poczty sztandarowe i orkiestra górnicza z Bytomia-Miechowic.

Po uroczystościach na głównym placu miejskim, zaplanowano nabożeństwo w kościele pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła z oprawą muzyczną In Tempore - Kameralnego Zespołu Wokalnego. Obchody barbórkowe organizują Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Urząd Miejski. 

Jak podają archiwa, kult św. Barbary narodził się w Tarnowskich Górach. Patronka dobrej śmierci miała w mieście gwarków sporą rzeszę wyznawców. W 1721 r. założono tu Bractwo Świętej Barbary, a dziewięć lat później wybudowano przykościelną kaplicę ku czci Świętej. 

Autor: Piotr Pagieła /rs/