Zabrze. Elektryk. Święta Łucja. Licytacja

Uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zabrzu-Zaborzu rozpoczęły się wojewódzkie obchody 38. rocznicy wybuchu stanu wojennego. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. W więzieniu w Zabrzu Zaborzu w stanie wojennym mieścił się jeden z największych z 49. w kraju ośrodków internowania. W uroczystościach wzięła udział reporterka Radia Katowice.


Ze Śląska do Madrytu samochodem elektrycznym. 4000 kilometrów pokonali  Przedstawiciele Instytutu Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu Emobi z Katowic. Ich podróż na COP25 przerywana była licznymi postojami na ładowanie, nie obyło się także bez pewnych trudności. O europejskiej podróży która odbyła się pod patronatem marszałka województwa śląskiego rozmawiał reporter Radia Katowice, Kamil Jasek. 


Trzynastego, a zwłaszcza piątek, kojarzy się z przesądami,głównie z pechem. Jednak w Beskidach,dzień imienin św.Łucji jest wyjątkowy z innego powodu. Święta Łucja głosi, jaką pogodę styczeń przynosi-to jedno z ludowych porzekadeł związanych z prognozowaniem pogody w kolejnych miesiącach przyszłego roku. Nasz reporter wybrał się do Wisły by porozmawiać na ten temat z etnografem, dyrektorem Muzeum Beskidzkiego —Małgorzatą Kiereś.


Już jutro na antenie Radia Katowice licytacja na rzecz hospicjum Cordis w Katowicach. Ta akcja staje się powoli samonapędzającą machiną niosącą pomoc. Uruchomiona pełną parą zostanie oficjalnie po 10:00. Na liście przedmiotów do licytacji oprócz wspomnianych bombek znalazły się kalendarz pięknie wydany przez Muzeum Historii Katowic, filiżanka z Janowa Podlaskiego i imieniem klaczy Pilarka, a także kubki i książki Marii Pańczyk - zapisane w eterze. Przedmiotów wiele i jak się Państwo domyślają jeszcze więcej energii w nas. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl