Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
38. rocznica pacyfikacji Kopalni Wujek. Uroczystości upamiętniające ofiary tragedii.
16.12.2019
13:50:00

fot. archiwum

W Katowicach w 38. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tej tragedii. W uroczystościach weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach koncelebrowaną mszą świętą pod przewodnictwem metropolity górnośląskiego abp. Wiktora Skworca. Po mszy uczestnicy obchodów przemaszerują pod Krzyż-Pomnik przy kopalni Wujek. Tam przemówienie wygłosi premier Mateusz Morawiecki, odczytany też zostanie list prezydenta Andrzeja Dudy. Po wystąpieniach odbędzie się apel poległych. Po salwie honorowej nastąpi ceremonia składania wieńców i kwiatów.

W  uroczystościach wezmą udział rodziny poległych górników, uczestnicy tamtych wydarzeń, przedstawiciele krajowych i regionalnych struktur "Solidarności" oraz reprezentanci władz państwowych i samorządowych.

Obchody upamiętniające 38. rocznicę pacyfikacji "Wujka" rozpocznie Bieg im. Dziewięciu Górników o godzinie 13:00, w którym weźmie udział także młodzież z woj. śląskiego. Reprezentanci szkół wybiorą patrona biegu — jednego z poległych górników i w koszulkach z jego wizerunkiem pobiegną pod Pomnik przy kopalni Wujek. Wcześniej, o godz. 12:00 w holu Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach-Ligocie przy ul. Medyków 14, złożone zostaną kwiaty pod tablicą upamiętniającą postawę lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, którzy nieśli pomoc górnikom w czasie pacyfikacji kopalni Wujek. 

Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie "Solidarność i Pamięć", którego przewodniczącym jest prof. Grzegorz Opala.

Protest rozpoczął się na wieść o aresztowaniu w nocy z 12 a 13 grudnia Jana Ludwiczaka, przewodniczącego Solidarności w Wujku.

Stan wojenny i docierające informacje o brutalnych pacyfikacjach innych kopalni, skłoniły górników do stawienia oporu. Po trzech dniach strajku władze zdecydowały o uderzeniu na kopalnię. Odpowiedzialni za wprowadzenie stanu wojennego generałowie: Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak - obciążany za śmierć górników z Wujka - nigdy nie zostali skazani. 

Jak podkreśla Stanisław Płatek, który został postrzelony w czasie pacyfikacji, była to zaplanowana zbrodnia komunistycznych władz, a dowód na to jest w muzeum, które znajduje się przy kopalni.


Msza św. w intencji poległych górników z Kopalni Wujek zostanie odprawiona w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach. Nabożeństwu przewodniczył będzie metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc.


 Po Mszy św. uczestnicy przemaszerują pod Krzyż-Pomnik Górników przy Kopalni "Wujek", gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości.

W miejscu, gdzie 16 grudnia 1981 roku zginęli górnicy, tego samego dnia postawiono krzyż misyjny, towarzyszący im podczas strajku w trakcie mszy świętych. Zawisły na nim lampki górnicze, ludzie spontanicznie przynosili znicze i kwiaty. Co roku 16 grudnia gromadzono się pod kopalnią Wujek, aby oddać hołd poległym.

Autor: Agnieszka Loch /mm/as/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA