Prawie 2 mld złotych na przyszłoroczny budżet województwa śląskiego. Radni przyjęli ustawę.

Na prawie dwa miliardy złotych opiewa przyszłoroczny budżet województwa śląskiego. 

Uchwałę budżetową wraz z dziesięcioletnią prognozą finansową przyjęli właśnie radni Sejmiku Śląskiego, który obraduje od rana w Katowicach.


 

Kwota przyjęta w uchwale budżetowej na rok 2020 wynosi konkretnie po stronie dochodów 1 miliard 829 milionów i 64 tysiące złotych.

Wydatki będą o kilkaset tysięcy złotych wyższe. Wśród nich przewidziano także spłatę wcześniejszych kredytów. Priorytety to dokończenie modernizacji Planetarium Śląskiego,wydatki na drogi i działania antysmogowe oraz wsparcie dla szpitali wojewódzkich. Pozytywnie budżet ocenia radny Piotr Czarnynoga z Prawa i Sprawiedliwisci.


 

W grupie radnych wojewódzkich,którzy krytycznie ocenili przyjecie budżetu w tym kształcie znalazł się Mirosław Mazur z Koalicji Obywatelskiej.Jego zdaniem brak było konkretnych zapisów  np.co do ulokowania funduszy na działania antysmogowe i rozbudowę DTŚ-ki na wschód od Katowic.


 

Sesja Sejmiku Ślaskiego-trwa, za chwile głosowanie w sprawie przyjęcia statutu Instytutu  Myśli Polskiej imienia Wojciecha Korfantego,który ma powstać na bazie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.Radnych odwiedzą jeszcze harcerze ze Światełkiem Pokoju.

Autor: Wojciech Pacula/ml/