Radio Katowice
Radio Katowice / Zdrowie i styl życia
Jak zapobiegać demencji?
18.01.2020
22:20:00

Alzheimer – to jedna z najpoważniejszych chorób neurodegeneracyjnych. Ostatnio słyszy się o niej coraz więcej.  Jaka jest różnica między Alzheimerem a zwykłą demencją?

To oczywiste,  że podobnie jak serce, nerki, czy wątroba starzeje się również nasz mózg. Demencja to jednak stan kiedy nasz umysł zaczyna płatać nam różne figle pamięciowe stosunkowo częściej niż to charakterystyczne dla naszego wieku.

Kiedy to zwykłe zapomnienie, a kiedy już początki Alzheimera?

"Jeśli próbujemy komuś opowiedzieć o jakiejś sytuacji, która nas spotkała, czy chcemy przytoczyć tytuł filmu, który oglądaliśmy kilka tygodni wcześniej i sprawia nam to trudność – to jeszcze nie oznacza choroby, bo każdy z nas miewa takie momenty. Jeśli jednak to zdarza się często i co najważniejsze po kilku chwilach zastanowienia, czy próbie przypomnienia po skojarzeniach nadal niczego nie pamiętamy, to mogą być początki Alzheimera" - wyjaśnia psycholog Urszula Kłosińska.

Choroba Alzheimera stanowi około 80 % przypadków demencji.

Typowe dla chorych na Alzheimera jest m.in. kategoryczne zaprzeczanie czynnościom, które zostały wykonane. Chorzy mogą zapomnieć, że opowiadali już o danej historii i przytaczają ją po wielokroć najbliższym lub zapominają, że np. wypiły rano kawę.

Jakie kroki należy podjąć gdy zauważy się niepokojące objawy?

To zazwyczaj osoba bliska zauważa szereg symptomów, czasem bardzo delikatnych, jednak, co charakterystyczne, występujących jednocześnie i proponuje konsultacje specjalistyczną. Lekarzem tzw. pierwszego wyboru dla osób które ukończyły 60. rok życia jest geriatra. Na taką wizytę osoba starsza powinna wybrać się z bliskim, który opisze niepokojące zachowania. Lekarz wówczas diagnozuje przyczynę problemów, bowiem podobne objawy mogą również dawać inne choroby m.in. depresja. Następnie wdraża ewentualne leczenie. Czasami potrzebna jest dodatkowa konsultacja specjalistyczna.

Objawy zbliżone do demencji może dawać szereg innych chorób, może to być depresja, problemy hormonalne, a nawet zwykły niedobór witamin.


Choroba Alzheimera - leczenie

Jeśli choroba Alzheimera zostanie zdiagnozowana, ważne jest szybkie wdrożenie leczenia farmakologicznego. Mimo, że schorzenie jest nieuleczalne a z upływem czasu stan chorego się pogarsza, można spowolnić jego przebieg.
Chorym zaleca się nie tylko tradycyjną farmakoterapię, ale również swego rodzaju rehabilitację pamięci, polegającą na jej ćwiczeniu. Tak więc z jednej strony hamujemy rozwój choroby, z drugiej wzmacniamy mózg poprzez odpowiednie aktywności.

Leczenie Alzheimera pozwala wydłużyć czas, w którym osoba chora jest w stanie funkcjonować samodzielnie. 

Więcej na temat zapobiegania demencji w rozmowie z ekspertem:


Tekst: Katarzyna Herbuś



Radio Katowice / Audycje / Zdrowie i styl życia
Zdrowie i styl życia
 
 
 
 

Zobacz także Zdrowie i styl życia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA