Bezpieczeństwo w górach w czasie ferii

W województwach śląskim, pomorskim, podkarpackim, łódzkim i lubelskim rozpoczynają się dwutygodniowe ferie zimowe. Setki polskich rodzin spędzą ten czas w górach i na stokach narciarskich. W czasie przebywania w górach zimą należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.
Nawet na najkrótszą górską wycieczkę należy ze sobą zabrać odpowiednio spakowany plecak. Poza jedzeniem i zapasowym ubraniem, musi się w nim znaleźć apteczka. "A w niej poza podstawowymi lekami, również bandaż i plastry. Dobrze mieć też folię termoizolacyjną" - mówi podróżnik i alpinista Michał Leksiński
W czasie wędrówek należy pamiętać o szybko zapadającym zmroku, warto zabrać ze sobą co najmniej dwa źródła światła i baterie. W plecaku powinna się również znaleźć bielizna na zmianę, którą warto zabezpieczyć przed przemoczeniem.
Wybierając się w wyższe partie gór należy posiadać sprzęt pozwalający na bezpieczne korzystanie ze szlaków: raczki lub raki, czekan oraz tak zwane lawinowe "ABC" czyli detektor, sondę oraz łopatę lawinową.
Tomasz Jano z beskidzkiej grupy GOPR zaznacza, że w czasie zimowych wędrówek bardzo ważne jest ubranie oraz buty z których korzystamy. "To musi być wyposażenie bardziej już profesjonalne zabezpieczające przed wychłodzeniem. Dobrze mieć dodatkowy kombinezon oraz ocieplane spodnie" - powiedział Tomasz Jano.
Tomasz Jano zaznacza także, że w czasie korzystania ze stoków narciarskich należy zachowywać kulturę jazdy. Ratownik apeluje też o odpowiedni wybór stoków w czasie wypoczynku z dziećmi i korzystania z sanek, czy popularnych plastykowych "jabłuszek". "Stok powinien być odpowiednio szeroki, z wypłaszczeniem umożliwiającym wyhamowanie" - powiedział Tomasz Jano.
Wybierając się w góry należy zapoznać się z zagrożeniem lawinowym. Pamiętajmy, że nie wszystkie szlaki czynne są zimą. Ruszając na wędrówkę musimy też posiadać zapisany w telefonie alarm ratunkowy GOPR lub TOPR, warto również zainstalować aplikację "RATUNEK" umożliwiająca szybkie wezwanie pomocy.

/iar/mm/