Projekty z budżetu obywatelskiego zatwierdzone do realizacji

Woliery, czyli specjalne wybiegi-dla śnieżnych panter w Śląskim ZOO, plac zabaw w Parku Śląskim, rozbudowa infrastruktury na basenach i przy rzekach w ramach projektu "Bezpieczne Wody Zagłębia", czy też poprawa oznakowania jurajskich szlaków turystycznych – to tylko niektóre z ponad czterdziestu zadań jakie zrealizowane będą w tym roku w ramach pierwszej edycji tak zwanego "marszałkowskiego" budżetu obywatelskiego.

Uchwała Sejmiku Śląskiego dała formalnie "zielone światło", by sfinansować zatwierdzone projekty, na które przeznaczono prawie 10 milionów złotych.

Radni wojewódzcy przyjęli także dwie uchwały intencjonalne. 2020 będzie w regionie także "Rokiem Świętego Jana Sarkandra ze Skoczowa" (w związku z czterechsetną rocznicą śmierci tego kapłana w czasie wojny trzydziestoletniej w XVII-tym wieku) oraz "Rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego" (w związku z planowaną jego beatyfikacją w sierpniu).  

Na forum Sejmiku  wypowiedzieli się również przedstawiciele ruchu antysmogowego z Rybnika apelując o intensywniejsze działania wymiany starych systemów grzewczych.

Nie brakło też odświętnych akcentów bowiem obrady uświetnili koncertem kolęd  artyści z polonijnego  zespołu ludowego "Dzwoneczki" z Żytomierza na Ukrainie. To jeden z zespołów-finalistów Festiwalu Kolęd w Będzinie. Grupa przebywa w naszym regionie na zaproszenie marszałka województwa śląskiego, Jakuba Chełstowskiego.


Autor: Wojciech Pacula /pg/