Nie będzie śledztwa ws. podejrzenia o zmowę cenową

Częstochowska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie podejrzenia o zmowę cenową pomiędzy firmami startującymi w przetargu na odbiór i wywóz odpadów z miasta.

Zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa złożył w ubiegłym roku prezydent Częstochowy. Do przetargu stanęły cztery firmy. Jedna z nich została wykluczona, ponieważ nie wpłaciła wadium.

— Z pozostałych ofert najtańsza wynosiła 16 milionów złotych, a najdroższa była o około 10 milionów wyższa — wyjaśnia prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.


Tuż po podpisaniu umowy firma, która wygrała przetarg zatrudniła jako podwykonawcę przedsiębiorstwo, które wcześniej wycofało się z przetargu. Prokuratura zabezpieczyła dokumentację przetargową, a także dokumenty i sprzęt elektroniczny tych firm.

— Przesłuchano także osoby, które reprezentowały je w przetargu jednak zaprzeczyły one jakiejkolwiek zmowie — dodaje Tomasz Ozimek.


Śledztwo zostało umorzone, jednak prokuratura zaznacza, że jeśli pojawią się nowe dowody zostanie ono wznowione. Decyzja prokuratury nie jest prawomocna. Na razie nie wiadomo czy prezydent Częstochowy złoży zażalenie na decyzję prokuratury.

Autor: Krzysztof Słabikowski

 


Wiadomości regionalne