Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Centralne nabożeństwo w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się w kościele rzymskokatolickim pw. Przemienienia Pańskiego w Katowicach. 

Nabożeństwu przewodniczył biskup pomocniczy Marek Szkudło. Tydzień modlitw wzorem całego świata odbywa się także w archidiecezji katowickiej. To coroczna inicjatywa, a jej hasłem przewodnim w tym roku jest cytat zaczerpnięty z Dziejów Apostolskich "Życzliwi bądźmy".

Biskup Marian Niemiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w homilii nawoływał właśnie do takiej wzajemnej życzliwości. Przywołał jednocześnie biblijne opowieści o rozbitkach na Malcie, którzy właśnie dzięki życzliwości lokalnej społeczności byli w stanie przeżyć na wyspie po katastrofie ich łodzi. Jak zaznaczył - taką łodzią jest właśnie chrześcijaństwo.


Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Malty. Do 25 stycznia odbędzie się kilka nabożeństw w ramach tegorocznych obchodów. Zaplanowano nie tylko msze, ale także ekumeniczne kolędowanie. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, czy koncertach.

Autor: Joanna Opas /as/