Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Studio Radia Katowice na Śląskim Festiwalu Nauki
26.01.2020
15:00:00

fot. Marta Dobrowolska/Radio Katowice

Jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie - Śląski Festiwal Nauki KATOWICE trwa w stolicy województwa śląskiego. W tym roku festiwalowe wydarzenia przebiegają pod hasłem "Nauka jest bliżej”.

Główne atrakcje i aktywności Festiwalu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym podzielone są na sześć obszarów wiedzy i ponad 150 stanowisk (nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki). W tym roku po raz pierwszy zaprezentowana zostanie strefa elektromobilności, strefa sportu, czy strefa dziecka. 

Na scenie głównej ŚFN odbędą się: krótkie wystąpienia głównych gości specjalnych, wręczenie nagród w konkursach POP Science oraz OFF Science, pokazy naukowe oraz krótkie spotkania z zagranicznymi gośćmi specjalnymi (z tłumaczeniem konsekutywnym na język polski) oraz te punkty w programie ŚFN, które mają bardziej uroczysty charakter.

Kolejna scena to World Science. Tu będzie można zobaczyć dłuższe wystąpienia gości specjalnych z polski i zagranicy. Miejsce to zostało przygotowane z myślą o wykładach i pokazach naukowych proponowanych przez zagranicznych i polskich gości specjalnych oraz popularyzatorów reprezentujących brytyjskie festiwale nauki, m.in. Cheltenham Science Festival oraz Northern Ireland Science Festival. Wykłady będą tłumaczone symultanicznie na język polski.  

Przebieg wszystkich wykładów na scenach Śląskiego Festiwalu Nauki można oglądać także na kanale Radia Katowice w serwisie YouTube.

Udział w 4. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach bierze tysiące mieszkańców naszego regionu. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym przygotowano ponad sto pięćdziesiąt naukowych stanowisk pokazowych, dziesiątki wykładów i warsztatów. Zainteresowanie, jak co roku jest bardzo duże.


Podczas festiwalu można także poznać naszych dziennikarzy zajmujących się nauką i ekologią. 


Centrum Kongresowe podzielono na sześć obszarów wiedzy — nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki. Są nowości: między innymi stoiska Urzędu Patentowego, którego przedstawiciele przygotowali dla zwiedzających wiele atrakcji.


Można zobaczyć jak wygląda od środka ludzkie ucho lub naczynia krwionośne, dowiedzieć się czy mózg ma płeć i dlaczego zjada nas trema. W porze poobiedniej spore grupy odwiedzających przyglądają się doświadczeniom kuchni molekularnej.

#audio3


Dla najmłodszych uczestników festiwalu Metropolia przygotowała kreatywne warsztaty, podczas których mogą  kolorować i składać kartonowe modele dronów. Dla nieco starszych wykłady znakomitych gości, a są nimi: amerykański astronom Seth Shostak, posiadający ponadprzeciętne umiejętności arytmetyczne i językowe, austriacki pisarz science-fiction Marc Elsberg czy językoznawca, prof. Jerzy Bralczyk. 

Wstęp na atrakcje jest bezpłatny.

Autorzy: Katarzyna Juszkiewicz, Gabriela Kaczyńska /ŚFN /as/pg/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA