Zbliża się 22. Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa

Prawie 20 koncertów, w tym jazzowe debiuty, a także występy gwiazd światowego formatu - tak zapowiada się 22 Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa. Festiwal rozpocznie się 24 lutego i potrwa do 1 marca.

Bielską Zadymkę Jazzową zainauguruje debiutująca saksofonistka Marty Wajdzik, związana z festiwalem od najmłodszych lat. Premierowo zabrzmi materiał z jej pierwszej płyty "My Planet", nagranej z udziałem najlepszych muzyków jazzowych w naszym kraju. Z kolei na koniec festiwalu zaplanowano koncert słynnego francuskiego multiinstrumentalisty Richarda Galliano, który należy do grona najwybitniejszych europejskich twórców. Wirtuoz akordeonu, bandoneonu i wybitny kompozytor właśnie w Katowicach rozpocznie obchody 50-lecia swojej pracy artystycznej. U boku muzyka wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. W programie wieczoru - koncert symfoniczny Astora Piazzolli "Aconcagua" oraz skomponowany przez Galliano koncert zatytułowany "Madreperla".

Ponadto podczas festiwalu wystąpią gwiazdy światowego jazzu takie jak: amerykański saksofonista, laureat nagrody Grammy - Kenny Garrett, czy jeden z najwybitniejszych współczesnych kontrabasistów, również laureat nagród Grammy - Ron Carter. Nie zabraknie też kultowych zespołów z Polski: septetu jazzowego EABS oraz zespołu Mitch & Mitch. Gospodarzem Gali Polskiego Jazzu będzie Krzesimir Dębski, z którym na scenie wystąpią: Marcin i Bartłomiej Oleś, Dawid i Damian Kostka oraz orkiestra smyczkowa Primuz. Przed festiwalową publicznością zagrają także: amerykańska saksofonistka jazzowa Lakecia Benjamin, brytyjski zespół PBUG, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Jazzowego organizowanego przez Instytut Herbiego Hancocka - rosyjski gitarzysta Evegeny Pobozhiy, tunezyjski muzyk Dhafer Youssef oraz Till Brönner pochodzący z Niemiec wirtuoz jazzowej trąbki.

Festiwal odbędzie się w Bielsku-Białej, Zabrzu i w Katowicach.
Współorganizatorem Festowalu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Patronem jes Radio Katowice. Transmisje z koncertów na naszej antenie i na www.radio.katowice.pl oraz na kanale Radia Katowice w serwisie You Tube i na Facebooku .

/iar/mm/