Na morza i oceany

fot. Szymon Brandys/Radio Katowice

W audycji: 

  • Znad Olzy na szerokie morza i oceany wypływali też mieszkańcy Cieszyna. Na Saskiej Kępie 9 – dzisiaj to Czeski Cieszyn – urodził się Wacław Jan Lehmann, uczestnik wyprawy morskiej właśnie dookoła świata. Jak mówi kierownik Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków Marian Steffek, to ciekawostka, o której mało kto wie. 
  • Rozmowa z wiceprezesem Kongresu Polaków dr. Józefem Szymeczkiem o Sejmikach Gminnych na Zaolziu. Czym są i jakie mają znaczenie?
  • Zaproszenie na 48. Zjazd Gwiaździsty – rozmowa z organizatorem, Bogdanem Sikorą, dyrektorem Polskiej Szkoły Podstawowej im. S. Hadyny w Bystrzycy .
  • Na Szlaku Kobiet Śląska Cieszyńskiego z Władysławą Magierą – Olga Stonawska, ur. w Nawsiu, administratorka pism ewangelickich, działaczka społeczna, filantropka.

#audycja1


To audycja o Polakach i dla Polaków mieszkających w Republice Czeskiej. Nasza rozgłośnia chce być na stałe obecna w Państwa domach. Będziemy z naszymi mikrofonami wszędzie tam, gdzie dzieje się co ważnego i gdzie krzewiona jest polskość – w Karwinie, Hawierzowie, Czeskim Cieszynie czy oczywiście Jabłonkowie. Chcemy pokazać, że graniczna rzeka Olza może bardziej łączyć niż dzielić.

Czekamy na Państwa informacje, komentarze pod adresem: zaolzie@radio.katowice.pl.