Koronawirus. Konieczna profilaktyka.

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Należy stosować szeroką profilaktykę, radzi w związku z epidemią koronawirusa internistka i kardiolog. dr n. med. Jolanta Biernat z Kliniki Elektrokardiologii i Niewydolności Serca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. 

— Zasady są podobne jak w przypadku profilaktyki grypy — dodaje ekspertka.


Dr Jolanta Biernat zaleca także, by unikać dużych skupisk ludzi, zwłaszcza na zamkniętej przestrzeni. 

Pasażerowie wracający z północnych Włoch będą mieli mierzoną temperaturę po przylocie na lotnisku w Pyrzowicach. To efekt zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego, które zostało przesłane do portów lotniczych w Polsce. Służby lotniskowe w Pyrzowicach są przygotowane do zastosowania procedur, które mają pomóc we wstępnych wykryciu potencjalnych przypadków zarażeń. To właśnie na północy Włoch odnotowano ponad 200 zakażeń wirusem z Chin. Na szczęście katowicki port nie ma bezpośrednich połączeń z Państwem Środka. Pasażerowie, którzy wracają do Pyrzowic lotami z przesiadką, sprawdzani są na wcześniejszych etapach swojej podróży.

Z kolei grupa uczniów z Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. Karola Goduli w Tarnowskich Górach będzie musiała pozostać przez dwa tygodnie w swoich domach. Młodzież wraca autokarem z praktyk we włoskiej Lombardii. Jak mówi Krystyna Kosmala, starosta tarnogórski, w związku z zagrożeniem związanym ze śmiertelnymi przypadkami koronawirua w tym regionie, zdecydowano o ich wcześniejszym powrocie do Polski.


Uczniowie mieli spędzić we Włoszech 4 tygodnie, wyjechali w ramach programu Erasmus. 

Tymczasem zanotowano 23,5 tysiąca zachorowań na grypę w ciągu tygodnia. Sanepid w Katowicach przedstawił dane z całego województwa za okres od 16 do 22 lutego br. 

Jeszcze na początku miesiąca odnotowywano około 15 tysięcy zachorowań w ciągu 7 dni. To oznacza, że jesteśmy w szczycie sezonu grypowego. 

Najwięcej przypadków zachorowań jest w Gliwicach, Chorzowie i Wodzisławiu Śląskim. 

— Wciąż można się zaszczepić — mówiła na naszej antenie internistka i kardiolog, doktor Jolanta Biernat. 


Z danych sanepidu wynika, że obecnie więcej osób choruje na grypę, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

Autorzy: Łukasz Łaskawiec, Joanna Opas, Piotr Pagieła, Anna Sojka/rs


Wiadomości regionalne