Pierwszy smartfon stworzono w 1992 roku. Dziś jest używany niemal przez wszystkich. Często młodzi ludzie nie wyobrażają sobie już normalnego funkcjonowania bez tego urządzenia. Jego złe wykorzystywanie może prowadzić do uzależnienia, poczucia wyobcowania, a w konsekwencji nawet do depresji. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu używania telefonów komórkowych we wszystkich szkołach. Obecnie zakaz używania komórek funkcjonuje w 66 procentach szkół w Polsce, które jak do tej pory same określają warunki korzystania z telefonów w swoim statucie. Jak wygląda sytuacja w jednej ze szkół w Katowicach i czy uczniowie potrafiliby funkcjonować bez smartfonów? Sprawdzał Klaudiusz Chołota.
#audio1
Coraz głośniej o budowie apartamentowców na Bukowej w Wiśle. Mieszkańcy podnieśli alarm, kiedy okazało się, że obok budowanego teraz luksusowego hotelu, wyrośnie jeszcze osiedle wysokich bloków mieszkalnych.Ich zdaniem inwestycja taka zupełnie zeszpeci krajobraz góry Bukowej. Na dzisiejszej konferencji prasowej,burmistrz Wisły podzielił obawy protestujących ale stwierdził,że ma związane ręce bo inwestycja jest prowadzona zgodnie z wszystkimi procedurami. Zgodnie z procedurami rzetelności dziennikarskiej,na miejscu był nasz reporter.
#audio2
Podczęstochowski Olsztyn chce odzyskać prawa miejskie. Utracił je 150 lat temu w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Rada Gminy podjęła już odpowiednią uchwałę w tej spawie. Wniosek o przywrócenie praw miejskich zostanie skonsultowany z mieszkańcami gminy Olsztyn. Konsultacje odbędą się w drugiej połowie marca i będą miały charakter deklaracji pisemnej. W konsultacjach będą mogli wziąć udział wszyscy pełnoletni mieszkańcy gminy Olsztyn.
#audio3
Dwa zakłady zatrudniające w lwiej części panie przerwały dziś pracę w Bielsku-Białej i Wilkowicach. Zakłady ASK Poland stanęły w strajku ostrzegawczym na 2 godziny (13.00-15.00). Chodzi oczywiście o pieniądze: załoga chce podwyżki o 350 złotych, zarząd firmy oferuje 120. Argumenty i emocje, podobnie jak ludzie, wyszły dziś na ulicę.
#audio4
Kolejne rozmowy, tym razem w gabinecie i trochę cichsze, zaplanowano na 10-ty marca. A akcji strajkowej przyglądał się i rejestrował Jarosław Krajewski.
Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.
Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.
Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.
Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?
Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl