Wyrok ws. budowy MCK w Katowicach. Miasto musi zapłacić karę.

fot. Międzynarodowe Centrum Kongresowe / Facebook

Katowice będą musiały zapłacić karę za odstąpienie od umowy na budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego. To 40 milionów złotych.

17 września 2012 roku miasto Katowice rozwiązało warty niemal 256 mln zł kontrakt z firmą Polimex-Mostostal która wybudować miała Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Urząd tłumaczył te decyzję znacznym opóźnieniem w realizacji inwestycji. Zgodnie z harmonogramem budowa zakończyć miała się 31 maja 2013 roku. Magistrat obawiał się, ze ze względu na opóźnienia budynek nie zostanie ukończony w obowiązującej ówcześnie perspektywie finansowej co wiązałoby się z koniecznością zwrotu dofinansowania z unii europejskiej w kwocie niemal 153 milionów złotych. 

Ostatecznie umowa została rozwiązana i rozpoczął się proces sądowy. 5 marca tego roku w sądzie apelacyjnym zapadł wyrok. Sąd zasądził na rzecz firmy Polimex – Mostostal kwotę 40 milionów 400 tysięcy złotych. Z uwagi na wcześniej naliczane przez miasto kary na wykonawcę, magistrat będzie musiał zapłacić firmie 28 milionów złotych. Wyrok sądu jest prawomocny.

Autor: Kamil Jasek /as/