Radio Katowice
Radio Katowice / Zdrowie i styl życia
Jak zrobić płyn do dezynfekcji?
13.02.2020
21:00:00

W walce z koronawirusem bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Częste i dokładne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, czy w określonych sytuacjach dezynfekcja. Z uwagi na to, że w obliczu nowego zagrożenia, wszelkie mydła i żele antybakteryjne stały się towarem deficytowym, podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać płyn dezynfekujący.   

Jak to działa?

Płyny wirusobójcze niszczą otoczkę wirusa i rozkładają go, unieszkodliwiają – tłumaczy dr hab. Violetta Kozik, profesor  Uniwersytetu Śląskiego.  Większość płynów opartych jest na bazie alkoholu etylowego, czyli znanego wszystkim spirytusu. Jednak ważne jest stężenie alkoholu, najkorzystniejsze jest to między 68-74 %.

Przepis na domowy płyn do dezynfekcji

Płyn przeciwwirusowy będzie zatem składał się z alkoholu etylowego, odrobiny wody utlenionej, wody destylowanej lub przegotowanej i olejku nawilżającego. Może to być na przykład olejek arganowy lub jojoba, możemy też użyć zwykłej gliceryny, która nawilża skórę i zabezpiecza przed wysuszaniem, chroniąc warstwę lipidową naskórka. Te roztwory oparte na etanolu bardzo szybko odparowują ze skóry. Dobrze jest stosować je przed przyjściem do pracy, przed wyjściem z pracy, po przemieszczaniu się środkami komunikacji miejskiej, czy po powrocie do domu - tłumaczy dr hab. Violetta Kozik. 

Podsumowując, 70 % roztwór wodny oparty na alkoholu etylowym z dodatkiem kilku mililitrów gliceryny i kilku kropel wody utlenionej, to bardzo prosta do samodzielnego wykonania mieszanina. Składniki są ogólnodostępne, spirytus kupimy w sklepie spożywczym, a glicerynę i 3-procentową wodę utlenioną w aptece.  

A proporcje są następujące:

- 1 szklanka spirytusu 96% (ok. 210 ml)

- 1/3 szklanki wody destylowanej lub przegotowanej 

- 10 kropli gliceryny 

- 2 krople wody utlenionej 3 %

Można również dodać kilka kropel olejku eterycznego. Wszystkie składniki na koniec trzeba dobrze wymieszać. Mieszaninę można wlać na przykład do pojemnika z atomizerem. Do stosowania poza domem można użyć mniejszego pojemnika, na przykład na perfumy, który powinniśmy dostać w drogerii. 

Jak używać płynu do dezynfekcji? 

Jeśli mamy taką możliwość dobrze jest najpierw umyć ręce przez 20-30 sekund i jeśli jesteśmy poza domem wytrzeć je w jednorazowy ręcznik. Następnie aplikujemy jedną dawkę naszego płynu do dezynfekcji i wcieramy w dłonie, dokładnie w przestrzenie między palcami, w okolice paznokciowe - tłumaczy dr hab. Violetta Kozik.  Ważne jest, żeby dopiero po takiej dezynfekcji dotykać twarzy, oczu, czy ust, z uwagi na to, że wirus przenosi się przez błony śluzowe.  Warto również pomyśleć o odkażeniu przedmiotów, których dość często używamy, jak np. telefon.

Więcej informacji na temat właściwej dezynfekcji w rozmowie z ekspertem:






Radio Katowice / Audycje / Zdrowie i styl życia
Zdrowie i styl życia
 
 
 
 

Zobacz także Zdrowie i styl życia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA