Zmiany w funkcjonowaniu szpitali

fot. Jarosław Krajewski/Radio Katowice

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach i bielski Szpital Wojewódzki wprowadzają zmiany.

Szpitalne poradnie wstrzymują przyjęcia w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach w związku z pandemią koronawirusa. Do 27 marca chorzy nie będą przyjmowani w poradniach okulistycznej, logopedycznej, genetycznej, fizjoteraopii, audiologicznej czy leczenia bólu. Kilka kolejnych poradni, w tym na przykład onkologiczna czy neonatologiczna, udziela porad wyłącznie przez telefon. Tylko w trybie pilnym przyjmują między innymi poradnie chirurgiczna, kardiologiczna czy ortopedyczna. Zawieszone zostaje wykonywanie planowych badań typu RTG, USG czy tomografia komputerowa. Szpital przyjmuje pacjentki do porodów, ale nie jest możliwe, by rodzącej towarzyszył partner lub inna osoba. W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach obowiązuje zakaz odwiedzin. Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania szpitala i jego poradni można znaleźć na stronie internetowej placówki. 

Bielski Szpital Wojewódzki wprowadził teleporady i e-konsultacje z lekarzami. Bez osobistego kontaktu z medykiem wystawiane są także e-recepty i elektroniczne zwolnienia. 

— Większość spraw bieżących można załatwić tą drogą, co jest związane z sytuacją epidemiologiczną — mówi rzeczniczka szpitala Anna Szafrańska, która równocześnie zwraca uwagę na duże zrozumienie i zdyscyplinowanie pacjentów: 


Władze szpitala apelowały wcześniej do pacjentów, by ci zanim przyjdą do szpitala wykorzystywali wszelkie zdalne formy kontaktu z lekarzami. 

W środę przed szpitalem uruchomione zostało miasteczko namiotowe służące do pierwszego kontaktu z pacjentami, dzięki czemu osoby potencjalnie zarażone nie będą trafiały na SOR czy izbę przyjęć. W czterech namiotach pacjenci z podejrzeniem koronawirusa będą oczekiwać na specjalistyczny transport medyczny do szpitali zakaźnych. 

— Chodzi o to, by chorzy lub mający kontakt z wirusem nie przychodzili do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego — mówi rzeczniczka szpitala Anna Szafrańska.


W namiotowym miasteczku obowiązują specjalne procedury chroniące personel i pacjentów przed ewentualnym zarażeniem się chorobą. Między innymi personel będzie zmieniał odzież ochronną przechodząc z jednego namiotu do drugiego.

Autorzy: Jarosław Krajewski, Dorota Stabik /rs/