10. rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Specjalny program.

Mija 10 lat od katastrofy w Smoleńsku. Zginęło 96 osób, na czele z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. Polskie Radio Katowice przygotowało specjalny program.

O 8.41 zostanie wyemitowany Apel Smoleński, o 9.15 o katastrofie w rozmowie z Jadwigą Wiśniewską, europosłanką z województwa śląskiego, obecną tego tragicznego dnia w lesie katyńskim.

Od 14.00 wspominać będziemy ofiary katastrofy, które były związane z województwem śląskim: Krystynę Bochenek, Grzegorza Dolniaka, Sławomira Skrzypka, Janusza Kochanowskiego, Mariusza Handzlika, Andrzeja Karwetę, Ks. płk Adama Pilcha i Gen. dyw. Włodzimierza Potasińskiego.

O 16.00 wyemitujemy specjalny koncert symfoniczny W hołdzie Ofiarom Katastrofy. Zaprezentujemy dwa fundamentalne dla polskiej muzyki utwory: związane z martyrologią katyńską: „Epitafium katyńskie na orkiestrę” Andrzeja Panufnika oraz III Symfonia – „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36 na sopran i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. Jest to zapis nadzwyczajnego koncertu symfonicznego W hołdzie Ofiarom Katastrofy, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 18 kwietnia 2010 r. Nagranie pochodzi z wydawnictwa Polskiego Radia Smoleńsk – ostatnia misja, Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku, wydanego pod patronatem Rady Mediów Narodowych

O 17.30 specjalny dokument radiowy "Gdy stanął czas" autorstwa Eweliny Kosałki-Passi.