Początek wakacji. Wzmożone kontrole policji.

fot. Marta Dobrowolska/Radio Katowice

Więcej kontroli na drogach już od piątku. 

Śląska drogówka zapowiada wzmożone działania w związku z wakacyjnymi wyjazdami.

— To czas, kiedy przed policją stoi dużo wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa osobom, które na terenie naszego województwa odpoczywają — mówił w Radiu Katowice szef Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach Krzysztof Justyński. 


— Większa aktywność policjantów rozpoczyna się w weekend, ponieważ spodziewamy się przyjazdu pierwszych większych grup turystów — dodaje Justyński. 


Kontrolowany będzie także stan techniczny pojazdów, szczególnie tych, które dowożą dzieci na obozy i kolonie. 

Tomasz Bratek z Wydziały Ruchu Drogowego śląskiej policji apeluje o rozwagę na drodze, ale też odpowiednie przygotowanie do wyjazdu.


Mundurowi zapowiadają także wzmożone kontrole autokarów. 

W ramach działań edukacyjnych przygotowali cykl spotów, w których znane osoby wyjaśniają jakie błędy popełnili kierowcy. 


Jedną z takich sytuacji komentuje nasz redakcyjny kolega, a także głos popularnej nawigacji, Jarosław Juszkiewicz. 


Przez całe wakacje policjanci będą kontrolować drogi w regionie. Więcej mundurowych pojawi się również nad jeziorami i innymi zbiornikami wodnymi.

— Są miejsca, w których obowiązek noszenia maseczek został zachowany, to między innymi sklepy — przypomniał w Radiu Katowice Krzysztof Justyński. 

W ostatnim czasie mnóstwo osób zapomina o przepisach i nie stosuje się do obostrzeń nałożonych w związku z pandemią koronawirusa. 

— Tam, gdzie będą przepisy naruszane i będą podejmowane interwencje, tam będą wyciągane konsekwencje — podkreślił komendant śląskiej policji. 


O zakrywanie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych i tam, gdzie niemożliwe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, apeluje ministerstwo zdrowia. Wchodzenie do sklepu bez maseczki jest oznaką egoizmu, powiedział kilka dni temu rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. 

Autorzy: Marta Dobrowolska, Łukasz Łaskawiec /rs/


Wiadomości regionalne