Zakończenie roku. Wybory. Owczarnie. Budynki dla jerzyków

Dziś dzień szczególny, choć w tym roku nie tak odświętny. W szkołach podstawowych i średnich zakończył się bowiem rok szkolny. Obyło się bez uroczystych akademii, choć świadectwa uczniowie odbierali osobiście. Koniec roku i początek wakacyjnego sezonu to dobry czas dla podsumowań. Materiał przygotował Samuel Baron.


To będą szczególne wybory. Długo nam przyszło czekać na termin, ale i tak - jak już się pojawił - wywołał prawdziwą organizacyjną burzę. Będą to bowiem wybory hybrydowe - część z nas zagłosuje korespondencyjnie, część pójdzie do tradycyjnych lokali wyborczy. O szczegóły Wojciecha Litewkę, dyrektora delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach zapytała nasza reporterka Marta Dobrowolska.


Dzisiaj ostatni dzień aby uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Dokument umożliwia oddanie głosu poza miejscem zamieszkania, w dowolnym lokalu wyborczym. Gdzie go można zdobyć? 


Do postawienia jest jeden krzyżyk, przy nazwisku jednego z jedenastu kandydatów. Mały krzyżyk, ale duże znaczenie. 

Pandemia korona wirusa odciska piętno na wielu dziedzinach naszego życia, okazuje się, że na owczarstwie też. Redyku nie było – bo był zakaz, teraz beskidzcy producenci mleka i serów mówią, że klientów mniej, bo się boją.  Jak idzie owczy interes sprawdzaliśmy po bacówkach:


Na budynku Urzędu Miasta w Częstochowie pojawiły się budki dla jerzyków. To ptaki wyjątkowe, chronione i pożyteczne. Jeden potrafi zjeść 20 tysięcy komarów dziennie. Jerzyki są związane z człowiekiem i gniazdują na wysokich budynkach. Niestety podczas prac remontowych i termomodernizacyjnych tracą swoje domy. Dlatego tak ważne jest by montować im budki lęgowe.


Na budynku magistratu zainstalowano 10 pojedynczych oraz 10 podwójnych budek dla jerzyków.


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl