Nowe zakażenia koronawirusem. Trwają prace nad szczepionką.

Odnotowano 262 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w całym kraju. 

Groźny patogen wykryto u 84 mieszkańców województwa śląskiego. To znów największa liczba przypadków w porównaniu z innymi województwami. 

332 osoby przebywają w szpitalach w podejrzeniem zakażenia lub potwierdzonych wynikiem testu. Blisko 5 tysięcy osób jest na kwarantannie, a niemal 5.800 pod nadzorem epidemiologicznym. 

273 osoby wyzdrowiały w ciągu minionej doby. Są także kolejne ofiary zarazy. W całym kraju zmarło 9 osób. W naszym regionie natomiast odnotowano 2 zgony. W Gliwicach zmarła 72-letnia kobieta, a w Raciborzu 76-letnia pacjentka. Obie osoby miały choroby współistniejące.

Na szczepionkę przeciwko koronawirusowi będziemy musieli jeszcze poczekać. Jak powiedział Radiu Katowice minister zdrowia Łukasz Szumowski lekarze spodziewają się, że będzie ona dostępna dopiero na wiosnę. Łukasz Szumowski powiedział, że gdy zostanie ona opracowana to pewne grupy społeczne powinny z niej korzystać poza kolejnością. 


Minister Szumowski powiedział, że o obowiązkowych szczepieniach przeciw koronawirusowi można dyskutować dopiero, gdy szczepionka będzie na rynku. 

Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego mimo sporej liczby nowych przypadków COVID-19 w województwie śląskim, tendencja jest jednak malejąca. Jak powiedział Radiu Katowice 96 wczorajszych przypadków to jeszcze wyniki testowania rodzin górników. Jak dodał w ościennych krajach i regionach liczba przypadków rośnie. Minister powiedział także, że nie należy się bać mieszkańców województwa śląskiego. 

Minister powiedział także, że osoby planujące wyjazdy do sanatoriów są bezpieczne. 


Jak dodał przeprowadzono kilkanaście tysięcy testów osób mających skierowania na takie właśnie leczenie. 

Uzdrowiska w połowie czerwca wznowiły działalność zwieszoną na czas pandemii. Przed planowanym wyjazdem każda osoba powinna wykonać test diagnostyczny, którego wynik przesądza o możliwości udania się do sanatorium. 

Autorzy:Joanna Opas, Piotr Pagieła /rs/