Gospodarska wizyta premiera w regionie

fot. Jarosław Krajewski / Radio Katowice

Premier Mateusz Morawiecki odwiedza województwo śląskie. 

Rano był w Beskidach, wizytę zaczął od wodniaków w Zarzeczu nad Jeziorem Żywieckim. Premier przyjechał, by zobaczyć, jak działają służby wodne. Sprawdził codzienną gotowość ratowników. W Zarzeczu w Halnym było robocze śniadanie z ratownikami WOPR i GOPR, potem zapoznanie się z infrastrukturą ośrodka i wyposażeniem. Premier usłyszał prośby WOPR-owców o środki na nowy poduszkowiec a GOPR-owcy poprosili o śmigłowiec. Mateusz Morawiecki rozmawiał też o oczyszczeniu Jeziora Żywieckiego, na co rząd szuka środków. 

Po spotkaniu kolumna premiera skierowała się do Wilkowic pod Bielskiem. Szef rządu odwiedził tamtejszy komisariat policji otwarty rok temu. Tematem spotkania były warunki pracy i bezpieczeństwo obywateli. 

Trzeci etap wizyty to Bielsko-Biała i spotkanie w jednej z firm branży automotive, która wciąż mocno odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego.

Z Beskidów premier udał się na Górny Śląsk, gdzie w Zabrzu na stadionie  Górnika Zabrze spotkał się z legendą śląskiego futbolu, Hubertem Kostką. Premier opowiadał o pamiętnym meczy biało-niebiesko-czerwonych z AS Romą w 1970 roku. 

Minęło 50 lat od tamtego meczu, a polska piłka klubowa wciąż czeka na swój czas – mówił premier


Premier mówił również o konieczności stworzenia systemu, który pozwoli na wzmocnienie pozycji polskich klubów na arenie międzynarodowej.


Po wizycie w zabrzańskiej Arenie premier wyruszył w dalsza drogę. W Bytomiu poinformował podczas wizyty w kopalni Bobrek, że wszyscy górnicy, którzy zakażeni zostali koronawirusem są już zdrowi.


Premier podziękował wszystkim którzy swoją pracą przyczynili się do poprawy warunków epidemiologicznych. Jak dodał, sytuacja w śląskich kopalniach była bezprecedensowa, lecz udało się ją opanować.


W sumie w województwie śląskim wykonano prawie 280 tysięcy testów z czego 110 tysięcy to testy przesiewowe. 

Finał kampanii prezydenckiej z udziałem premiera Morawieckiego odbył się w Katowicach. Mateusz Morawiecki na Placu Sejmu Śląskiego przekonywał o wyższości prezydenta Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim. Zdaniem prezesa rady ministrów obecny prezydent zna potrzeby Polaków oraz Ślązaków. 


Autor: Jarosław Krajewski, Wojciech Kocjan, Kamil Jasek /rs/as/