Remont starego rynku. Prace dobiegają końca.

fot. wizualizacja

Powoli dobiega końca rewitalizacja Starego Rynku w Częstochowie. 

Prawie gotowa jest już płyta główna, budowany jest szklany pawilon dla potrzeb muzeum archeologiczno-historycznego z częścią usługową, kawiarnią i toaletami publicznymi. Budynek nawiąże do starego ratusza, którego fundamenty będą wyeksponowane. Mieszkańcy czekają na efekty inwestycji. 


Na Rynku pojawi się też nowa zieleń, nowoczesna fontanna, miejsca do wypoczynku i rekreacji. Funkcję amfiteatru dla kameralnych imprez mają pełnić schody prowadzące do muzeum. Całość dopełni 14 balansujących rzeźb, podwieszonych na specjalnych masztach. 

— Zmieni się nie tylko wygląd Starego Rynku, ale i jego przeznaczenie — przekonuje Michał Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji i zamówień publicznych częstochowskiego magistratu. 


Przy okazji przebudowywane są też drogi wokół Starego Rynku. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca października. Termin został przesunięty ze względu na trudności wywołane pandemią. Inwestycja kosztuje ponad 24 miliony złotych i jest realizowana dzięki pozyskaniu środków z zewnątrz. 

Autor: Martyna Słabikowska /rs/