Nowe zakażenia koronawirusem. Górnicy oddadzą osocze.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu doby testy laboratoryjne potwierdziły 380 nowych zakażeń koronawirusem. 

Zmarło kolejnych sześć osób, a 368 chorych wyzdrowiało. Najwięcej nowych przypadków jest w woj. śląskim, to 113 osób. 

Aktualnie aktywnych infekcji jest w naszym kraju nieco ponad 8 tysięcy.

Wśród pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie wykryto koronawirusa. Śląski Oddział Regionalny Agencji we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną zdezynfekowały pomieszczenia, w których zakażone osoby przebywały, w związku z tym jest on dostępny dla beneficjentów po uprzednim telefonicznym umówieniu się przez nich z pracownikami agencji. Osoby zakażone, jak i mogące mieć z nimi kontakt, pozostają na kwarantannie. Dla rolników czynne pozostają wszystkie oddziały powiatowe Agencji w woj. śląskim poza oddziałem w Żywcu, gdzie mogło dojść do kontaktu pracowników z osobą zakażoną. Placówka podejmie pracę niezwłocznie, po skróceniu bądź przerwaniu urlopów tych pracowników, którzy aktualnie na urlopach przebywają.

Kopalnia "Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach wstrzymała wydobycie węgla. Powodem jest rosnąca liczba zakażonych koronawirusem. Jest ich teraz 70 a kwarantanną objęto 109 pracowników. Sytuację komplikuje także sezon urlopowy, w wyniku czego liczba górników dołowych zmniejszyła się o ponad połowę. Przerwa produkcyjna potrwa co najmniej do końca tego tygodnia. Decyzje o wznowieniu wydobycia zapadną na podstawie wyników badań na obecność koronawirusa. W środę u 300 górników dołowych będą pobierane wymazy, a w ich przeprowadzeniu ma pomóc wojsko. 

Z kolei górnicy, którzy przeszli infekcję, pojadą do Warszawy oddać osocze, by ratować życie chorych. Pierwsza grupa ozdrowieńców z naszego regionu zostanie też przebadana w Centralnym Szpitalu Klinicznym w stolicy. Medycy sprawdzą czy przechodzony bezobjawowo koronawirus nie pozostawił zmian w organizmach górników. Chodzi o badania krwi, układu oddechowego i z zakresu kardiologii. Akcja na rzecz oddawania osocza to inicjatywa górników ze związku zawodowego Sierpień 80 i medyków z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jak powiedział wiceprzewodniczący górniczego Sierpnia 80, Rafał Jedwabny, to pierwsza, lecz nie ostatnia grupa górników-ozdrowieńców, która honorowo odda swoje osocze. 

Autorzy: Iwona Kwaśny, Agnieszka Loch, Zdzisław Makles /rs/