Jakobsen wybudzony ze śpiączki

fot. Dorota Stabik/Radio Katowice

Fabio Jakobsen został wybudzony ze śpiączki. Organizatorzy wyścigu poinformowali, że lekarze określają jego stan jako dobry i stabilny. 

Kolarz rozumie i wykonuje polecenia lekarzy. To oznaka tego, że u pacjenta nie doszło do uszkodzenia mózgu – mówi  Paweł Gruenpeter zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu. Czeka go jednak rehabilitacja. Po 2 tygodniowym pobycie w szpitalu lekarze zadecydują o ewentualnym wypisaniu pacjenta. 

Przypomnijmy: Fabio Jakobsen przeszedł w sosnowieckim szpitalu 5 godzinną operacje. Kolarz uległ wypadkowi na finiszu Tour de Pologne w Katowicach. Lekarze określali od początku jego stan jako ciężki, ale stabilny - przekazał Paweł Gruenpeter zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu  


Na szczęście badania tomograficzne nie wykazały uszkodzeń mózgu ani gałek ocznych. Zawodnik ma natomiast stłuczenia klatki piersiowej.

Na razie wiadomo, że najpoważniejsze okazały się urazy przedniej części głowy — przekazał Gruenpeter.


W placówce przebywa także inny kolarz, który był zaopatrywany ortopedycznie - ma złamania ręki. W wypadku ucierpiał również stojący przy mecie sędzia, który uderzony został rowerem. Przebywa on w szpitalu w Katowicach-Ochojcu. Jego stan jest także stabilny, trwają badania i konsultacje lekarskie - poinformowali przedstawiciele placówki. 

Jak podała śląska policja, w wyniku kraksy tuż przed metą pierwszego etapu Tour de Pologne w Katowicach, 6 osób otrzymało natychmiastową pomoc medyczną.


Autor: Dorota Stabik, Łukasz Kałuża, Kamil Jasek /as/