Szczyt pielgrzymkowy. Dezynfekcja z sercem.

fot. Martyna Słabikowska/Radio Katowice

Pątnicy z całej Polski docierają do Częstochowy na, przypadający 15 sierpnia, pierwszy szczyt pielgrzymkowy. 

W sobotę na jasnogórskim szczycie odprawiona zostanie suma pontyfikalna z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

— Przez cały sierpień do sanktuarium ma dotrzeć ponad 18 tysięcy pieszych pątników — mówi Łukasz Stacherczak z częstochowskiego magistratu. 


W związku ze stanem epidemii, w porównaniu z rokiem poprzednim, pielgrzymów ma być mniej nawet o około 85%. 

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pany rozpocznie się w sobotę o godzinie 11:00. Mszy świętej przewodniczyć będzie i wygłosi homilię abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. 

Natomiast w piątek na Jasnej Górze odbędzie się koncert zatytułowany "Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”. Widowisko muzyczne ma być dziękczynieniem za życie papieża Polaka w 100-lecie jego urodzin oraz za zwycięstwo w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. Widowisko organizowane w przeddzień święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma być też ukoronowaniem wysiłku i nagrodą dla pątników, którzy pielgrzymują na Jasną Górę. Koncert rozpocznie się na błoniach o godzinie 21:00. Jego organizatorem jest Telewizja Polska, Klasztor Jasnogórski oraz „Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów”.

Tym czasem pod hasłem "dezynfekcja z sercem" realizowana jest w Częstochowie akcja przypominania pielgrzymom o zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego. 

— W Alei Sienkiewicza, u stóp Jasnej Góry, stanął namiot, z którego wolontariusze rozdają maseczki, mierzą temperaturę i dezynfekują pielgrzymom ręce — mówi Arkadiusz Tomza ze spółdzielni socjalnej "Jasne, że zmiana". 


Pracownicy spółdzielni i wolontariusze zajmują się dezynfekcją miejskich ławek, przenośnych toalet oraz koszy na śmieci w ciągu Alei Najświętszej Maryi Panny, Alei Sienkiewicza oraz w parkach podjasnogórskich. Akcja trwa do 15 sierpnia, ale niewykluczone, że zostanie przedłużona do drugiego szczytu pielgrzymkowego, który przypada 26 sierpnia. Realizacją, zleconej przez magistrat, akcji zajmuje się częstochowski oddział Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że zmiana”. 

Autor: Martyna Słabikowska /rs/