Strefy "żółta" i "czerwona" w 19 powiatach, zagrożone ograniczeniami m.in. Katowice

Od dziś w strefach "żółtej" i "czerwonej", gdzie obowiązują większe ograniczenia w związku koronawirusem, znajduje się 19 powiatów.

7 powiatów znalazło się w tak zwanej czerwonej strefie, a 12 - w żółtej. Zaobserwowano tam większy przyrost zakażeń COVID-19. Strefa czerwona to powiaty: nowosądecki, wieluński, rybnicki, lipski i nowotarski oraz miasta Nowy Sącz i Rybnik. Strefa żółta to powiaty: tatrzański, jarosławski, przemyski, pszczyński, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, radziejowski oraz miasta Ruda Śląska, Żory i Biała Podlaska. Wśród powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami wymieniono: wołomiński, otwocki, pucki i starogardzki oraz miasta Kraków, Katowice i Koszalin.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdzał wczoraj na konferencji, że wkrótce do kategorii "żółtej" trafić mogą duże miasta. "Kraków jest bardzo blisko, aby wejść do kategorii żółtej. Jeżeli ilość nowych zakażeń będzie w takiej dynamice jak jest w tej chwili, myślę, że w następnym tygodniu Kraków będzie niestety w kategorii »żółtej«" - mówił wiceminister. Zastrzegł, że dotyczy to nie tylko Krakowa.

 "Widzimy, że także z dużych miast Katowice i Koszalin przy takiej dynamice nowych zakażeń mogą za tydzień znaleźć się w kategorii »żółtej«" - zauważył Waldemar Kraska.

W tak zwanej strefie "czerwonej", poza obowiązkiem noszenia masek w przestrzeni publicznej zamknięte są siłownie, kina, wesołe miasteczka i sanatoria oraz zmniejszone są limity osób w transporcie publicznym, w restauracjach i w kościołach, na: weselach, pogrzebach i spotkaniach rodzinnych (do pięćdziesięciu osób). W strefie "żółtej" ograniczenia dotyczącą zajętych miejsc na przykład w kinach czy organizowania wydarzeń. Bez zmian można korzystać z transportu lotniczego, usług hotelarskich, salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz basenów.

Tydzień temu strefami czerwoną i żółtą objęte było w sumie 18 powiatów, a dwa tygodnie temu - 19.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało wczoraj o 767 nowych zakażeniach koronawirusem. 12 osób na COVID-19 zmarło. Dotąd w Polsce potwierdzono 59378 zakażeń, a 1925 osób zmarło. Wyzdrowiało 40481 osób.

/iar/mm/