Widowisko odwołane.100. rocznica II powstania śląskiego. Obchody metropolitalne.

fot. Joanna Opas/Radio Katowice

Metropolitalne Obchody 100. rocznicy wybuchu II powstania śląskiego zostały odwołane.  Odbędą się przy piekarskim Kopcu Wyzwolenia w niedzielę.

Widowisko "Nie rzucim ziemi...", które miało się odbyć pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich zostało odwołane. Jak poinformował Teatr Śląski na swoim profilu w mediach społecznościowych, taka decyzja została podjęta z powodu złych warunków pogodowych. Na Śląsku po południu zaczęły przechodzić ulewne deszcze i burze.

Wydarzenie przeniesiono na jutro z udziałem publiczności o tej samej porze. 


Zaprezentowane zostanie multimedialne widowisko plenerowe w reżyserii Roberta Talarczyka. Ta szczególna forma upamiętnienia ma łączyć tradycyjne formy artystyczne z nowoczesnymi technologiami realizacyjnymi takim,i jak projekcje laserowe. W przygotowanie scenariusza zaangażował się historyk Dariusz Pietrucha, autor książki o Kopcu Wyzwolenia. 

W wyniku zbrojnych walk o polskość Górny Śląsk po ponad 600 latach wrócił na łono Rzeczpospolitej. Symbolem powstań jest Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Został on utworzony w czynie społecznym, w efekcie kilkuletniej pracy mieszkańców regionu oraz delegacji z całego kraju. Przede wszystkim jednak jego budowniczymi byli sami powstańcy śląscy. 

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem narodowym prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne oraz rygory organizacji imprez publiczność musi zakrywać nos i usta. Początek obchodów o 20:30. 

Autor: Piotr Pagieła /rs/mm/