Jak dbać o włosy latem? Naturalnie i zdrowo na wakacje. Porady eksperta.

W letnie dni chętnie korzystamy z uroków słońca i choć doskonale wiemy, że skórę należy posmarować kremem z filtrem, często zapominamy o ochronie włosów. Niestety promienie UV szkodzą również i im. Jak zatem należy latem włosy pielęgnować i  czy można zrobić to całkowicie naturalnie?

Promienie słoneczne trwale uszkadzają nasze włosy. Ich łuski rozchylają się, a do wnętrza przenika ultrafiolet, uszkadzając ich warstwę korową i niszcząc wszystko, co napotka na swojej drodze. Naturalne włosy stają się trochę jaśniejsze. Włosy rozjaśnione, koloryzowane pod wpływem promieni słonecznych zazwyczaj pozbywają się wszystkich aminokwasów, składników odżywczych – tłumaczy fryzjerka Nadia Surowiec. 

Kosmetyki z drogerii
Zarówno w drogeriach, jak i w salonach fryzjerskich znajdziemy szeroką gamę produktów, które zabezpieczają zarówno przed promieniami UV, jak i pielęgnują włosy. Wiele jest preparatów opartych na składnikach naturalnych, jak olejki murumuru, aminokwasy, kwas hialuronowy, bawełna, pszenica, len, czy nagietek – wymienia Nadia Surowiec.  Dobrze jest sprawdzać dokładnie ich skład. Jest jeszcze jedna możliwość bezpiecznej pielęgnacji włosów – naturalne produkty prosto z naszej kuchni.

Domowe sposoby
Możemy wykorzystać ugotowany len, z którego przygotujemy płukankę na włosy, czy wywar oczyszczający z pokrzywy na problematyczną skórę głowy – mówi Nadia Surowiec. Kisiel z lnu może nam posłużyć jako naturalny utrwalacz fryzury, którym zastąpimy tradycyjny żel do włosów. Można także przygotować regenerujące maseczki, na przykład z oleju kokosowego lub rycynowego, a także z jajek i cytryny. Na bazie jajek można również przygotować inne mieszanki, także z dodatkiem miodu. Jajeczny domowy kosmetyk to sprawdzony sposób pielęgnacji włosów, który stosowały już nasze mamy i babcie. Pomoże je nawilżyć i wzmocnić, jednocześnie dodając objętości. 

Nakrycie głowy
Najprostsza rzecz, jaką możemy zrobić dla naszych włosów m.in. podczas opalania, to ich zabezpieczenie na przykład słomkowym kapeluszem. W czasie lata dobrze jest również upinać włosy, by jak najmniejsza ich powierzchnia była narażona na szkodliwe promieniowanie. 

Dieta nie bez znaczenia
Odpowiednia dieta odgrywa również istotną rolę w pielęgnacji włosów. Dobrze jest więc odżywić je nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz.  Pomogą nam m.in. ryby morskie, bogate w kwasy tłuszczowe, orzechy, produkty bogate w żelazo, aminokwasy, witaminę C, witaminy z grupy B, czy białka. Nie zapomnijmy również o krzemie. Nie bez powodu wiele suplementów diety na włosy zawiera wyciąg ze skrzypu polnego. Krzem możemy dostarczyć do organizmu w herbatkach ziołowych, produktach pełnoziarnistych, owocach i warzywach, a dokładniej w ich skórkach. Z uwagi na to, że gromadzi się w osłonkach, będzie zatem w prawdziwym jedzeniu pochodzenia roślinnego -  nieoczyszczonym, czyli w takim, występującym w stanie naturalnym. 

Najskuteczniejsza pielęgnacja to kompleksowe działanie. 

Pamiętajmy bowiem, że nasz organizm to całość, zatem wszelkie nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu mogą przełożyć się na gorszy stan skóry i włosów, którym szkodzi także picie alkoholu, palenie papierosów, czy stres.


Tekst: Katarzyna Herbuś /kh/Zdrowie i styl życia