Sierpień Talentów. Gitariada. Rozmowa z profesorem Markiem Nosalem.

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

W tym roku już po raz 18. Tychy miały się stać europejską stolicą gitary klasycznej, jak zwykle za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa z konkursem gitarowym im. J. E. Jurkowskiego. To największy festiwal poświęcony gitarze klasycznej w naszej części Europy i jeden z największych na naszym kontynencie, cieszący się renomą i uznaniem w środowisku muzycznym, który gromadzi międzynarodową publiczność oraz uczestników. Odbywa się nieprzerwanie od 1986 roku w cyklu dwuletnim. W tym roku, z powodu pandemii, musiał zostać odwołany i przesunięty na inny termin.

Z profesorem Markiem Nosalem,  kompozytorem, pedagogiem, dziekanem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach, dyrektorem festiwalu Śląska Jesień Gitarowa, rozmawia Grażyna Brewińska.

W Gitariadzie w ramach XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Promocyjnego Sierpień Talentów nagrywanych w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice wystąpili: Jakub Moroziński, Przemysław Religa i Julia Żarnowska. Gościem specjalnym koncertu był profesor Marek Nosal, prowadzący klasę gitary w katowickiej Akademii Muzycznej. Koncert poprowadziła Grażyna Brewińska.Radiowe Wydarzenia