Liderzy Komitetu Protestacyjno-Strajkowego będą rozmawiać z rządową delegacją

Rozszerza się protest górników na Śląsku. Do akcji przyłączyli się pracownicy kolejnych kopalni.  Liderzy  Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego rozmawiać będą dziś z rządową delegacją o sytuacji w górnictwie.

Na godzinę 13:00 zaplanowano spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

W rozmowach uczestniczyć będzie pełnomocnik rządu ds.transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej Piotr Dziadzio oraz szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów.

W ocenie strony społecznej, przyjazd rządowej delegacji to między innymi efekt pogotowia strajkowego i podziemnych akcji protestacyjnych w kopalniach.

Jak podkreśla szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności i jeden z liderów MKPS, Dominik Kolorz,  rozpoczęcie rozmów nie oznacza zawieszenia, lub przerwania protestu, ani też odwołania zapowiadanej na piątek manifestacji w Rudzie Śląskiej. Decyzje o ewentualnych zmianach w tym zakresie zapaść mają po rozmowach.

W ślad za kilkudziesięcioma górnikami "Halemby" w Rudzie Śląskiej oraz kopalni "Wujek" w Katowicach poszli górnicy KWK Piast-Ziemowit.

To oddolna inicjatywa pracowników. Protest rozpoczął się wczoraj. Część załóg po zakończonej szychcie nie wyjechała na powierzchnie.  Jak ocenia Komisja Krajowa WZZ Sierpień '80, atmosfera jest bojowa, a determinacja olbrzymia. Górnicy sprzeciwiają się złej sytuacji w sektorze wydobywczym. Związkowcy domagają się rozpoczęcia rozmów na temat przyszłości branży z  udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.


Autor: Kamil Jasek /pg/