Radio Katowice
Radio Katowice / Radiowe Wydarzenia
20-lecie Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. Transmisja.
27.09.2020
17:03:00

Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej zaprasza na transmisję jubileuszowego koncertu w ramach obchodów 20-lecia działalności artystycznej Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. Koncert będzie transmitowany na kanałach YouTube, FB-GOK, Radia Katowice oraz poprzez stronę  www.gliwickaorkiestra.pl.


Wydarzenie zostało dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Partnerami w jego realizacji są: Związek Artystów Wykonawców STOART, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Agencja Artystyczna WENA,  Radio Katowice, Towarzystwo Kulturalne FUGA.

Gliwiccy kameraliści, realizując od dwudziestu lat swoją pasję, umożliwiają gliwickiej i śląskiej publiczności obcowanie na żywo  z kulturą muzyczną na najwyższym poziomie artystycznym. Do współpracy zapraszają wybitych dyrygentów i solistów, którzy wraz z gliwickim zespołem, tworzą ciekawe interpretacje wybitnych dzieł literatury muzycznej. Tym razem grono słuchaczy  poszerzy się o nowych odbiorców w sieci dzięki transmisji koncertu online. W programie jubileuszowego koncertu w interpretacji gliwickich kameralistów usłyszymy kompozycje polskiej i europejskiej muzyki        kameralnej, w tym między innymi:

J.S. Bach III – Koncert brandenburski  G-dur BWV 1048
M. Karłowicz – Serenada na smyczki op. 2
Ch. W. Gluck – Taniec furii z opery Orfeusz i Eurydyka
J. Haydn  – 64 Symfonia A-dur „Tempora mutantur”

Dyrygentem koncertu będzie młody polski dyrygent Maciej  Tomasiewicz, związany z Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna Archetti, który współpracował jako asystent dyrygenta z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a także z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie przygotowywał (po wygranym konkursie na stanowisko asystenta-dyrygenta) premierę Strasznego dworu Stanisława Moniuszki. Dyrygował koncertami z wieloma czołowymi orkiestrami w kraju, m.in. Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej, orkiestr Filharmonii: Kaliskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, Zielonogórskiej. Od 2016 roku współpracuje z Operą Śląską w Bytomiu oraz Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku. Jako jedyny dyrygent był dwukrotnym beneficjentem programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent” (Filharmonia Śląska oraz Opera i Filharmonia Podlaska). 

Gliwicka Orkiestra Kameralna założona została na początku maja 2000 roku celem uświetnienia 750 lat istnienia Gliwic. Powstała dzięki inicjatywie środowiska muzycznego miasta oraz przedstawicieli władz samorządowych Gliwic. Koncert  inauguracyjny odbył się 27 maja 2000 roku.
       


Zobacz także Radiowe Wydarzenia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA