1000 litrów pożywnej zupy. Żurek dla potrzebujących.

fot. Łukasz Szwej/Radio Katowice

30 litrów zakwasu, 30 kilogramów ziemniaków i 500 sztuk jajek – w Chorzowie ugotowali 1000 litrów żuru dla potrzebujących. 

Miasto oraz Fundacja Wolne Miejsce chce pomóc oraz zwrócić uwagę na problem głodu i samotności. Można posilić się żurkiem, skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnika oraz dowiedzieć się, jak wyjść z bezdomności. Dodatkowo najbardziej potrzebującym będą rozdawane maseczki higieniczne. Urząd Miasta przygotował też ulotki z listą najważniejszych telefonów, gdzie można zgłosić się po pomoc. 

— Przysmakiem częstowali się mieszkańcy Chorzowa i okolic z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem — mówi wolontariusz Adrian Rykowski.


Akcja bardzo spodobała się mieszkańcom. 


W kolejnych dniach Fundacja przeprowadzi akcję w innych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jak mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce, to także okazja do tego, by poinformować o najbliższych działaniach fundacji takich, jak chociażby Wigilia dla Samotnych. W tym roku Wigilia z powodu pandemii będzie się odbywała w formie mobilnej i potrzebni są wolontariusze. Szykuje się także otwarcie pierwszego w Polsce sklepu socjalnego i fundacja szuka partnerów. W kolejnych dniach fundacja przeprowadzi akcję w Dąbrowie Górniczej, Katowicach czy Siemianowicach Śląskich.

Autorzy: Agnieszka Loch, Joanna Opas, Łukasz Szwej /rs/