Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Apele do mieszkańców.

Policja i lekarze apelują, by nie zostawiać wizyt na cmentarzach na 1 listopada, tylko rozłożyć je w czasie. 

To głównie z powodu pandemii koronawirusa i rosnącej liczby zakażeń. Mundurowi swój apel kierują w szczególności do osób starszych i niepracujących, które nie mają chociażby obowiązków zawodowych i mogą zaplanować wizytę na nekropoliach w innym terminie. Przełożyć się to ma także na mniejszy ruch w rejonie cmentarzy. Ubiegłe lata pokazały, że to właśnie 1 listopada było najtłoczniej w okolicach cmentarzy. 

Czas przypadający na dzień Wszystkich Świętych to okres, w który w sposób szczególny zaangażowani są mundurowi z drogówki. 

— Z racji zupełnie innej rzeczywistości niż w latach ubiegłych, poza dbaniem o własne bezpieczeństwo na drodze w tym okresie, pamiętajmy również o obostrzeniach związanych z pandemią. Aktualne przepisy pozwalają na swobodne poruszanie się po cmentarzach w maseczkach zakrywających usta i nos oraz z zachowaniem dystansu społecznego — przypominają mundurowi. 

Zwracają także uwagę, że w czasie Wszystkich Świętych może być problem z zachowaniem dystansu społecznego. Utrudnień można się spodziewać także w autobusach czy tramwajach, bowiem ograniczona jest liczba pasażerów, którzy mogą korzystać z przejazdu. 

Również lekarze apelują, by w miarę możliwości nie odwiedzać cmentarzy 1 i 2 listopada. Chodzi o sytuacje pandemiczną w kraju i zwiększającą się liczbę zarażeń. 

Wielu mieszkańców regionu odwiedziło już nekropolie.


Jeśli obawiamy się pandemii można bliskim zapalić znicz wirtualnie. Należy wejść na stronę nekropolii i w wyszukiwarkę wpisać personalia osoby zmarłej. Wybieramy opcję: zapal znicz online i po chwili pokazuje się światełko. 

Z powodu pandemii koronawirusa nie odbędą się kwesty na cmentarzach podczas Wszystkich Świętych na rzecz Hospicjum św. Ojca w Pszczynie. To duża strata dla placówki. Jak podkreślają jej przedstawiciele, kwesty były ważnym źródłem finansowania. Tylko w zeszłym roku udało się pozyskać ponad 50 tysięcy złotych. W tym roku jest to niemożliwe, tymczasem potrzeby rodzin są w czasie pandemii coraz większe. Od marca przybywa pacjentów, pod koniec października pod opieką hospicjum jest już ponad 100 pacjentów. Biorąc pod uwagę utrudniony dostęp do służby zdrowia, zespoły hospicjów to jedyne, na jakie pacjenci mogą liczyć. Dlatego też kwesta w tym roku prowadzona jest online i hospicjum prosi o wpłaty na konto. Wszelkie dane można znaleźć na Facebooku i stronie hospicjum.

O pomoc online apeluje również Archidiecezjalny Dom Hospicyjny św. Jana Pawła II w Katowicach. W tym roku kwesta na cmentarzach, którą zawsze prowadzili wolontariusze w czasie Wszystkich Świętych musiała zostać odwołana z powodu sytuacji epidemicznej. Jak mówi Joanna John z hospicjum, nie tylko kwesta musiała zostać odwołana z powodu koronawirusa. 


Hospicjum planuje dobudować drugie skrzydło, gdzie przeniesiona zostałaby część pacjentów tak, by warunki dla chorych były jeszcze bardziej komfortowe. Dlatego też hospicjum apeluje o wpłaty na konto, które podane jest na stronie placówki oraz o przekazywanie 1 procenta.

Autorzy: Agnieszka Loch, Joanna Opas /rs/